WYRÓŻNIENIA:
Kategoria 1 (do lat 16)
Franciszek Kępka z MDK "Pod akacją" w Lublinie za pracę "Portret w żółci i zieleni"
Kategoria 2 (do lat 24)
Emilia Pudzisz z Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie za pracę "Popatrz tam"
3 MIEJSCA:
Kategoria 1 (do lat 16)
Anna Starek z MDK "Pod akacją" w Lublinie za pracę "Jak ptak"
Kategoria 2 (do lat 24)
Krzysztof Zajda z Zespołu Szkół Poligraficzno-Medialnych w Krakowie za pracę "Poczekaj pomyślę"
2 MIEJSCA:
Kategoria 1 (do lat 16) nagroda specjalna firmy "FOTON":
Hanna Sienkiewicz z MDK w Gorzowie Wielkopolskim za pracę "Cień"
Kategoria 2 (do lat 24) 2 miejsce
Martyna Mielczarek z Zespołu Szkół Przemysłu Mody w Łodzi za nadesłane prace
1 MIEJSCA:
Kategoria 1 (do lat 16)
Maja Kotarska z MDK "Pod akacją" w Lublinie za prace "Prawo silniejszego" i zestaw "Dzieciom podobni"
Kategoria 2 (do lat 24) nagroda specjalna firmy "SGF FOTO":
Sandra Wróblewska z Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy za nadesłane prace
Justyna Jułga absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych, kierunek artystyczno – pedagogiczny ze specjalnością: malarstwo, Mgr Sztuki, 1994 r. Nauczycielskie Kolegium Językowe w Bydgoszczy, UAM w Poznaniu. Tytuł licencjata w nauczaniu języka angielskiego, 1998 r.
Nagrody i wyróznienia: Dwukrotne wyróżnienie za prace malarskie na IV i V Biennale Plastyki Bydgoskiej (1998 i 2000). Nagroda w ogólnopolskim konkursie malarskim „Aqua fons vitae” („Woda źródłem życia”, 1999 r.). W latach 2014, 2015 oraz 2016 wyróżnienia i nagrodę za fotografie w konkursach „Ulice w małym formacie”, „My w małym formacie” oraz „Sąsiedzi”, zorganizowanych przez Galerię Kantorek w Bydgoszczy.
Od 1995 roku 40 wystaw indywidualnych, udział w wielu wystawach zbiorowych, konkursach i plenerach, w prezentacjach sztuki polskiej za granicą, takich jak m.in. „Quo vadis Polen” w Innsbrucku (Austria) w 2001 r., w „Internationaler Leeraner Salon” w Leer (Niemcy) w 2011 r. oraz w IX Międzynarodowym Tygodniu Kultury w Lindern (Niemcy) w 2015 r.
W dziedzinie fotografii oraz realizacji imprez kulturalnych dużym wyzwaniem był projekt „Pola Negri i jej szalona epoka” - realizowany latem 2016 r. w ramach grantu z Małgorzatą Winter.
W ocenie jurorki konkursu jej największym przedsięwzięciem był „Rainforest” - wielkoformatowa instalacja malarska na temat lasu deszczowego, zaprezentowana w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy w 2014 r., w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie w roku 2014 r. oraz w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu w 2019 r. Prezentacja drugiej instalacji malarskiej „Ogród podwodny” miała miejsce w Galerii Wspólnej w Bydgoszczy w 2016 r. oraz w Centrum Edukacji i inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie w 2018 r.
Zajmuje się również działalnością edukacyjną. Obecnie uczy Visual Arts – plastyki po angielsku w szkole International School of Bydgoszcz. Od kilkunastu lat prowadzi też działalność wystawienniczą, fotograficzną oraz koncertową w swojej pracowni artystycznej.
Marek Chełminiak urodził się w 1952 roku w Toruniu. Jest absolwentem Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, ale głównym narzędziem zawodowej pracy zawsze był dla niego aparat fotograficzny. Był między innymi fotoreporterem Gazety Pomorskiej oraz Expressu Bydgoskiego. Jako fotograf Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej Doraźnych Sił Zbrojnych Organizacji Narodów Zjednoczonych, stacjonującej w latach 70. XX wieku w Egipcie, dokumentował służbę polskich żołnierzy na półwyspie Synaj i w jego okolicy. Został wówczas uhonorowany przez ONZ medalem „W służbie pokoju”.
W latach dziewięćdziesiątych XX wieku został wysłany przez redakcję Gazety Pomorskiej na ogarnięte wojną tereny byłej Jugosławii. Później relacjonował, miedzy innymi, działania wojsk ONZ rozdzielających na Wzgórzach Golan armie Syrii i Izraela i „pierestrojkę" w obwodzie kaliningradzkim.
W 2000 roku otrzymał „Wielki Barometr Nastrojów”, główną nagrodę Wojewody Kujawsko – Pomorskiego, za materiały prasowe rejestrujące starania o utworzenie województwa ze stolicami w Bydgoszczy i Toruniu. Jest także regionalistą i autorem imponującej wprost liczby książkowych wydawnictw albumowych. Przykładem może być „Źródło i dziedzictwo – Bazylika Prymasowska Gniezno”. Praca w Gnieźnie zaowocowała bezprecedensowym na polskim rynku wyróżnieniem - zdjęcia z bazyliki prymasowskiej zostały umieszczone na dwudziestozłotowym banknocie, wyemitowanym z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski. Banknot ten w 2019 roku uznany został przez International Association of Currency Affairs (IACA), jedno z najbardziej cenionych stowarzyszeń producentów banknotów, za najlepszy banknot kolekcjonerski świata.
Swoje prace fotograficzne prezentował na dużej, indywidualnej wystawie w bydgoskiej Galerii Biura Wystaw Artystycznych, kilkakrotnie w Galerii Opery Nova (miłośnicy spektakli tam wystawianych znajdą w Marku Chełminiaku ich czołowego dokumentalistę), w żnińskiej Galerii im. Tadeusza Małachowskiego, Galerii „Homo Faber” w Solcu Kujawskim, w Muzeum w Brodnicy, w radziejowskiej Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Franciszka Becińskiego oraz w bydgoskim Muzeum Wodociągów. Przez ostatnie ponad 40 lat dokumentuje piękno i przemiany, jakie zachodzą w Bydgoszczy, publikując wykonane fotografie w dziesiątkach kalendarzy i okolicznościowych wydawnictw.
aktualizacja 29.02.2024 © Pałac Młodzieży