Rok szkolny 2012/2013

 


do gory

Bydgoska Olimpiada Młodzieży - 24.06.2013

24 czerwca 2013 r. o godzinie 10.00 podczas uroczystości otwarcia XX Jubileuszowej Bydgoskiej Olimpiady Młodzieży na murawie Stadionu Zawisza wspólnie wystąpiły Zespoły Tańca Współczesnego Amulet, Arabesque'a II, Arabesque'a III, Brax II, Relise i Talizman z Pałacu Młodzieży. Podczas uroczystości pałacowe zespoły zaprezentowały się w specjalnie przygotowanej na BOM choreografii autorstwa Beaty Rewolińskiej i Anny Bebenow. Podczas układu przygotowanego na prawie 40 tancerzy pojawiły się Koła Olimpijskie i Flaga Bydgoszczy.


do gory

Spektakl "Piękna i Bestia" - 21.06.2013

W piątek, 21 czerwca 2013 r. na sali widowiskowej Pałacu Młodzieży Klub "Promyk" zaprezentował spektakl pt. "Piękna i Bestia". W taki sposób najstarsi uczestnicy Klubu uczcili zakończenie swojej wieloletniej przygody z Pałacem. Na scenie zaprezentowano historię romantycznej miłości, która przezwycięża złe moce. Publika z zapartym tchem śledziła losy Róży, która stopniowo odkrywa, że… nawet Bestia ma w sobie wiele ciepła, a pod okropną cielesną powłoką kryje się dobre serce.
Było bajkowo i wzruszająco, tym bardziej, że po spektaklu młodzież poprosiła o głos i podziękowała pięknymi, pełnymi emocji słowami za współpracę wszystkim "promyczkowym" przyjaciołom. Nie obyło się bez wspomnień. Podczas prezentacji relacjonującej w wielkim skrócie działalność "Promyka" znalazły się migawki uchylające rąbka prawdziwej atmosfery panującej podczas zajęć w Klubie i więzi łączących uczestników.


do gory

DECATHLON INTELEKTUALNY. W zdrowym ciele, zdrowy duch - 18.06.2013

18 czerwca 2013 odbył się w Pałacu Młodzieży DECATHLON INTELEKTUALNY. Nowy projekt łączący rekreację z wiedzą, zabawę z rywalizacją, wskazuje na konieczność harmonijnego rozwoju dziecka we wszystkich sferach, na ekologię człowieka. Realizuje on ideę: w zdrowym ciele, zdrowy duch. Charakter imprezy jest popularyzatorski, w myśl zasady UCZYĆ BAWIĄC. Uczestnikami pierwszego spotkania byli najmłodsi odbiorcy naszej oferty - dzieci z przedszkola Tęcza. Maluchy z wielką pasją i radością rywalizowały w konkurencjach sportowych: rzucały piłkę do kosza, brały udział w wyścigach krabów, slalomie, wyścigach numerów oraz z entuzjazmem godnym wielkich tyczkarzy rzucały makaronem. Wszyscy chętnie odpowiadali także na pytania i zagadki z różnych dziedzin. Milusińscy wykazali się także dużą wiedzą na temat zasad bezpieczeństwa podczas wakacji. Każdy gość – uczestnik DECATHLONU INTELEKTUALNEGO dzięki Firmie JUTRZENKA COLIAN SA poczuł się zwycięzcą obdarowanym słodkimi nagrodami. Formuła imprezy (dziesięć potyczek wiedzowych przeplatanych dziesięcioma zmaganiami sportowymi) stwarzała każdemu z dziewięćdziesięciorga dzieci szansę aktywnego uczestnictwa w spotkaniu. Bardzo pięknym i ważnym wychowawczo momentem były występy dzieci, które zaprezentowały w pięknych strojach kilka układów tanecznych oraz urocze piosenki o zbliżających się wakacjach. Wielki finał stanowiła Zumba w wykonaniu rozentuzjazmowanych przedszkolaków. Impreza przygotowana we współpracy Działu Sportu i Działu Edukacyjnego Pałacu Młodzieży oraz Przedszkola Tęcza stanowiła wspaniałe podsumowanie i zaprezentowanie efektów rocznej pracy dzieci i ich wychowawców oraz pogodne wejście w wakacyjne klimaty.


do gory

Finał XIII edycji ŚWIĘTA SŁOWA: „KSIĄŻKA - TO CAŁY ŚWIAT” - 17.06.2013

17 czerwca 2013 w Pałacu Młodzieży odbył się finał XIII edycji ŚWIĘTA SŁOWA: „KSIĄŻKA - TO CAŁY ŚWIAT”. Witold Bełza – życie z pasją. O twórcy polskiej Miejskiej Biblioteki w Bydgoszczy i jej dzisiejszym patronie, krzewicielu czytelnictwa, piękna słowa, działaczu kultury.
Jak zawsze służyło ono promocji języka poprzez zajęcia warsztatowe, wykłady i prezentacje medialne. Ze względu na wybór Witolda Bełzy na jej bohatera skupiało uwagę na znaczeniu książki, biblioteki i samego czytelnictwa, a także na roli dziedzictwa małej ojczyzny. Sylwetkę patrona tegorocznego ŚWIĘTO SŁOWA, w ciekawy i osobisty sposób, przybliżyła redaktor Urszula Guźlecka, która zaprezentowała także film swojego autorstwa poświęcony Witoldowi Bełzie zatytułowany: Oddany książce. Profesor Małgorzata Święcicka (Prodziekan Wydziału Humanistycznego UKW) oraz prof. Andrzej Dyszak (UKW) przedstawili zagadnienia związane z kulturą słowa i zasadami pięknego i skutecznego mówienia. Natomiast pani Alina Walukiewicz z Czytelni Regionalnej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zachęcając do częstego odwiedzania Biblioteki, ukazała czytelnictwo jako doskonały sposób kształtowania poprawności językowej. Zwieńczeniem spotkania a zarazem doskonałym przykładem, jak można w sposób piękny, prawdziwy i wzruszający przedstawić temat, było bardzo wysoko ocenione przez jurorów tradycyjnego Konkursu pięknego mówienia wystąpienie Marka Kiełpinskiego. Słuchając swobodnej i ciekawej wypowiedzi swojego kolegi, młodzież dostrzegła w Bełzie wzór lokalnego patrioty, społecznika, człowieka zasłużonego dla rozwoju polskiej kultury w naszym mieście. Między innymi dowiedzieli się o jego zaangażowaniu w budowę pierwszego w Polsce pomnika Henryka Sienkiewicza, który stanął w Bydgoszczy. Dzięki życzliwości Biblioteki, uczestnicy spotkania mogli obejrzeć także ciekawe dokumenty, fragmenty pamiętnika i zdjęcia Witolda Bełzy.
Uczestnikami spotkania byli zarówno uczniowie starszych klas szkoły podstawowej, jak i gimnazjaliści oraz licealiści. Wszyscy mogli poczuć się dumni z naszego miasta i jego historii, tworzonej z myślą także o przyszłych pokoleniach przez wspaniałych ludzi, takich jak Witold Bełza, którzy przybyli do Grodu nad Brdą i wybrali Bydgoszcz na miejsce realizowania marzeń i pasji. Dlatego warto poznawać dorobek twórcy polskiego księgozbioru w naszym mieście, warto poznawać współczesną zawartość tego księgozbioru, by spełniały się zamysły Pierwszego Dyrektora naszej Książnicy a także, aby być mądrym i pięknie mówiącym po polsku człowiekiem. Profesor Andrzej Dyszak zachęcał młodych w swoim wystąpieniu, by wyróżniali się piękną mową wśród rówieśników, by byli elitą. Podsumowująca imprezę pani profesor Małgorzata Święcicka wskazała, że sprawność językowa jest narzędziem ułatwiającym kontakty międzyludzkie, drogę edukacji i karierę zawodową.
Tradycyjnie patronat nad imprezą objął: WYDZIAŁ HUMANISTYCZNY UNIWERSYTETU KAZIMIERZA WIELKIEGO oraz ODDZIAŁ BYDGOSKI TOWARZYSTWA MIŁOŚNIKÓW JĘZYKA POLSKIEGO, a z racji tematyki tegorocznego ŚWIĘTA, także TOWARZYSTWO MIŁOŚNIKÓW MIASTA BYDGOSZCZY.
ŚWIĘTO SŁOWA od pierwszej edycji wyróżniane było także Bydgoskim Grantem Oświatowym.


do gory

Forum olimpijczyków – wojewódzkie spotkanie uczniów na wyższym szczeblu - 14.06.2013

14 czerwca 2013 r. o godz. 10.00 odbyła się w Pałacu Młodzieży konferencja naukowa dla uczniów „Forum Olimpijczyków”.  Konferencję poprowadzili uczniowie – laureaci i finaliści konkursów przedmiotowych oraz olimpiad ogólnopolskich:


do gory

Finał turnieju dla klas trzecich "Ze sportem na Ty" - 13.06.2013

W ostatecznej rozgrywce zdecydowanie wygrała drużyna ze szkoły podstawowej nr: 41, II miejsce zajęła SP nr 31, kolejne 37 i Białe Blota. Finałom towarzyszyły duże emocje, każda z drużyn przyszła ze swoimi kibicami.


do gory

"Abracadabra" Festiwal Małych Form Teatralnych - 8.06.2013

WERDYKT  JURY

Jury postanowiło przyznać następujące miejsca i wyróżnienia w konkursie:

Przedstawienia w kategorii wiekowej 13-16 lat

Przedstawienia w kategorii wiekowej 10-13 lat

 


do gory

Dzień Dziecka z Pałacem Młodzieży - 1.06.2013

W programie były m.in.: bajki w kinie, prezentacje zespołów artystycznych, spotkanie z astronomem, gry, konkursy i zabawy. Na scenie sali widowiskowej zaprezentowały się grupy rytmiki oraz Małe Dominutki - opiekun i choreograf: Enia Rożankowska.


do gory

„Asertywność – sztuka respektowania granic” - 28.05.2013

28 maja 2013 r. odbyły się w Pałacu Młodzieży warsztaty dla uczniów – laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych oraz olimpiad ogólnopolskich pt. „Asertywność – sztuka respektowania granic”.
Warsztaty dostarczyły uczestnikom szeregu technik i umiejętności otwartego i stanowczego, a równocześnie uprzejmego wyrażania własnych opinii i emocji, egzekwowania swoich praw oraz podejmowania decyzji, co jest szczególnie przydatne w sytuacjach szkolnych jak i życiowych.
Na warsztaty zgłosili się uczniowie ze szkół w Toruniu, Inowrocławiu i Bydgoszczy. Spotkanie poprowadziła doświadczona pani psycholog i trener asertywności p. Magdalena Dunajska. Warsztaty koordynowała Pracowania Wspierania Ucznia Zdolnego.


do gory

"Kopciuszek" - 27.05.2013

27 maja 2013 r. o godzinie 10.00 w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży odbyła się prezentacja spektaklu pt. „Kopciuszek”. Przygotowane przedstawienie to adaptacja kolejnej słynnej bajki w wykonaniu uczestników Klubu Rozwijania Aktywności Dziecięcej „Promyczek”. Mali aktorzy, uwspółcześniając nieco historię pokazali baśniową opowieść z prostym, czytelnym przesłaniem, że warto być dobrym. Na spektakl zaproszeni zostali koledzy z klas aktorów z SP nr 37, SP nr 56, SP nr 58 i Gim. 33, rodzice oraz "promyczkowi" przyjaciele, którzy licznie przybyli do Pałacu Młodzieży, a po spektaklu dzielili się pozytywnymi wrażeniami - ku uciesze Promyczków!


do gory

Koncert z okazji Dnia Matki - 27.05.2013

Koncert w wykonaniu najmłodszych grup rytmiki oraz zespołów tanecznych Pałacu Młodzieży.


do gory

Koncert „Przestrzeń dla Młodych” - 26.05.2013

26 maja 2013 r. o godz. 19.00 odbył się koncert pn. „Przestrzeń dla Młodych” w kościele pw. Św. Trójcy w Bydgoszczy.
„Przestrzeń dla Młodych” to spotkanie najmłodszych artystów na scenie, spotkanie podczas którego zaprezentowały się dzieci i młodzież uzdolniona artystycznie. Wystąpili zarówno soliści, jak i kameraliści. Mieliśmy okazję wysłuchać recytacji, jak i posłuchać zespołu wokalnego „Ananasy” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie.
Podczas koncertu zaprezentowały się dzieci które pochodzą z mniejszych miejscowości. Wykonawcami koncertu byli uczniowie z Niepublicznej Szkoły Muzycznej I stopnia w Nakle nad Notecią,  Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koronowie, Państwowej Szkoły Muzycznej stopnia II w Inowrocławiu oraz uczestniczki zajęć Studio Mistrzów Słowa odbywających się w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.

do gory

Majówka z Pałacem Młodzieży - 25.05.2013

W ramach tegorocznego Festiwali Nauki Dział Edukacyjny zaprosił rodziny na edukacyjną majówkę. Na początek zaplanowaliśmy multimedialną podróż w przeszłość do Rynkowa, dokąd wyruszali w plener nasi pradziadkowie. Później nasz majówkowy kosz wypełniał się niezbędnymi w takich okolicznościach rzeczami. Wkładanie i wyjmowanie wiktuałów potrzebnych w czasie wiosennych podmiejskich wypraw miało stanowić okazję do poznania ich nazw w różnych językach oraz w bydgoskiej gwarze. W naszym koszyku lądowały klapsztule z leberką, kanka z sokiem, karbonady, szneki z glancem, kuch i bombony, i panini, salumi, la frutta, le bevande, il succo di frutta, le carrarnelle, la toras, a sandwich, some biscuits, lemonade, i orange juice, das Butterbrot, der Apfel, der Orangensaft. Nie zapomnieliśmy też o badejkach, brylach i die sonnenbrille, chociaż pogoda nie sprzyjała ani opalaniu, ani kąpieli (chyba w strugach deszczu). Tak zaopatrzeni mogliśmy na poważnie i na wesoło poznawać zwyczaje majówkowo – piknikowe tych krajów, których języki wykładane są w Pałacu Młodzieży. Przygotowaliśmy rozmaite zabawy: testy gwarowe, gry sprawnościowe i opowieści. Bez wyjeżdżania za miasto i zagranicę można było zaliczyć majówkowe klimaty i przyjemności, a w gościnnych salach UKW nie padało nam na głowy. Spotkanie w założeniu stanowiło zachętę do poznawania przeszłości, uczenia się języków obcych, a także języka i lokalnej kultury. Im więcej poznajemy, tym swobodniej czujemy się w każdym miejscu i okolicznościach. Po prostu wszędzie jesteśmy u siebie – jak głosi nasze działowe hasło. Majówka na UKW podczas Festiwalu Nauki było tylko próbką tego, co oferujemy w placówce przez cały rok. Rodzinny charakter imprezy przypominał, że z naszej oferty edukacyjnej może skorzystać i przedszkolak i maturzysta.


do gory

XVII Wojewódzki Konkurs Piosenki „Ja po prostu mam talent” - 25.05.2013

Werdykt
Jury w składzie:
Izabela Cywińska-Łomżyńska - artysta muzyk, dyrygent chóralny, przewodnicząca jury,
Michał Gacka - pianista, dyrygent chóralny,
Ewa Sawoszczuk - artysta muzyk, wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy
po wysłuchaniu w dniu 25 maja 2013 roku  40  uczestników konkursu postanowiło przyznać:

w kategorii I – szkół podstawowych, klas I-III         
dyplomy uczestnictwa otrzymują:
-
Natalia Kwaśny
- Natalia Jędrzejewska
- Julia Gabryszewska                                           
wyróżnienia:
- Antonina Stachowicz
- Bartłomiej Kauwa
miejsca:
III miejsce – Natalia Piotrzkowska
II miejsce –  Nicola Maj
I miejsce – Laura Jeżewska

w kategorii II – szkół podstawowych, klas IV-VI        
dyplomy uczestnictwa otrzymują:
-
Marta Kwiatkowska
- Mikołaj Nowobilski
- Milena Modrzejewska
- Urszula Sień
- Karolina Karpińska
- Adrianna Kaczkowska
- Lukrecja Sobczak
- Alicja Domańska
- Julia Waliszewska
- Aleksandra Fajfer
wyróżnienia:
- Tomasz Zienkiewicz
-  Julia Jeżewska
miejsca:
III miejsce – Natalia Jagodzińska
II miejsce –  Natalia Grzelak
I miejsce – Martyna Gawrońska

w kategorii III – szkoły gimnazjalne
dyplomy uczestnictwa otrzymują:
- Anna Maria Grzybowska
- Angelika Domańska
- Natalia Kwaśniewska
- Anna Kwiatkowska
wyróżnienie:
-
Natalia Szauer
miejsca:
III miejsce – Zuzanna Szymańska
II miejsce –  Mateusz Winnicki
I miejsce – Zuzanna Jasińska

w kategorii IV – szkół ponadgimnazjalnych
dyplomy uczestnictwa otrzymują:
- Magdalena Przybyszewska
- Marta Wojdat
wyróżnienia:
- Milena Kurdelska
- Kacper Karaszewski
- Milena Kruszyńska
miejsca:
III miejsce – Klaudia Kordubska
II miejsce – Katarzyna Wojewódzka
I miejsce –  Agata Sądowska

Grand Prix
XVII WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PIOSENKI „Ja po prostu mam talent” otrzymuje: 
Dagmara Maciejewska


do gory

Wybierz sam „Bezpiecznie w dorosłość - życie bez używek” - 24.05.2013

W piątek, 24 maja, odbyły się kolejne warsztaty profilaktyczne dla dzieci i młodzieży z cyklu „Wybierz sam”. W tym półroczu zgłoszona młodzież wzięła udział
w czterogodzinnym spotkaniu pt. „BEZPIECZNIE W DOROSŁOŚĆ – ŻYCIE BEZ UŻYWEK”.
Spotkania warsztatowe zrealizowano przy współpracy ze STOWARZYSZENIEM NA RZECZ POMOCY DZIECIOM I ICH RODZINOM „PRZYSTAŃ”, a sam program został dofinansowany ze ŚRODKÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO.
Zadanie „Bezpiecznie w dorosłość – życie bez używek” jest propozycją rocznych tematycznych warsztatów dla młodzieży w celu pokazania dróg do dokonywania dojrzałych
i korzystnych wyborów. Odpowiada on na duże społeczne zapotrzebowanie w zakresie uświadamiania młodzieży, czym jest uzależnienie, jakie zagrożenia się z nim wiążą oraz jakie są sposoby radzenia sobie z trudnościami w sposób konstruktywny i akceptowany społecznie.
Spotkania w Pałacu Młodzieży objęły trzy grupy szkolne. Każdy uczestnik miał okazję zapoznać się z teorią z zakresu profilaktyki uzależnień, ale również czynnie uczestniczyć w przygotowanych dramach, dyskusjach, ćwiczeniach. Na zakończenie każdy otrzymał zaświadczenie udziału oraz spis placówek z województwa kujawsko-pomorskiego, do których można zgłosić się po pomoc w trudnej sytuacji. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku, który umilił czas pracy nad omawianym tematem.
Warsztaty prowadziła wykwalifikowana kadra, w skład której weszli: Justyna Frąszczak, Dominika Rak, Agnieszka Rybicka, Natalia Stańko, Anna Zielińska oraz Jakub Pawlewicz. Całość koordynowała Krzysztofa Kinczel.


do gory

Święto Słowa - 23.05.2013

23 maja 2013 w Pałacu Młodzieży odbyło się spotkanie w ramach Święta słowa, poświęcone przybliżeniu sylwetki Witolda Bełzy - pierwszego dyrektora Miejskiej Biblioteki w Bydgoszczy, twórcy jej polskiego księgozbioru, ważnej dla kultury słowa, czytelnictwa i naszego miasta postaci. O człowieku , który żył z pasją, angażował się w liczne dzieła i inicjatywy na rzecz Grodu nad Brdą mówił wielce zasłużony dla współczesnej Bydgoszczy, wieloletni dyrektor Archiwum Państwowego, współautor Bydgoskiego Słownika Biograficznego, wykładowca akademicki, podobnie jak Bełza bydgoszczanin z wyboru i jak tamten, człowiek wielkich talentów i pasji - prof. dr hab. Janusz Kutta. Młodzież, jak zahipnotyzowana słuchała jego barwnej i fascynującej opowieści o życiu, dziele i zasługach dr. Witolda Bełzy, osadzonej w realiach epoki, na tle wydarzeń historycznych i w kontekście ludzkich losów. Prof. dr hab. Janusz Kutta – Mistrz mowy ojczystej, przybliżył młodym ludziom tajniki sztuki krasomówczej. Pierwszą lekcją było samo słuchanie pięknej mowy Profesora (słowa uczą, przykłady pociągają), później kilka jego cennych wskazówek, odpowiedzi na zadawane przez młodzież pytania, wreszcie wskazanie na mistrzów, od których kiedyś sam czerpał wzory. Uczestnicy spotkania czuli, że sami mają także sposobność spotkać się z osobowością, z kimś kogo chce się słuchać, komu się wierzy i kogo zapamięta się jako przewodnika. Było to wyjątkowe spotkanie, podczas którego uczniowie z bydgoskich liceów i gimnazjów pokazali, że potrafią ocenić i docenić Mistrza. Młodzi też zaimponowali swoją kulturą odbioru, zainteresowaniem tematem (pilnie słuchali, pytali i oglądali wystawkę poświęconą Bełzie), a także elitarną znajomością łaciny (uczniowie VLO), która pozwoliła im w lot rozumieć rzymskie sentencje, które cytował Profesor. Liczymy, że tak zdobytą wiedzą wkrótce popiszą się podczas Konkursu pięknego mówienia i czytania, na który zapraszamy do Pałacu Młodzieży 17 czerwca (szczegóły na stronie PM).


do gory

Centrum Nauki ARCHIMEDES - 21.05.2013

21 maja 2013 roku zaprosiliśmy rodziców z dziećmi do Pałacowego Centrum Nauki ARCHIMEDES na spotkanie z fizykiem panem Adamem Szulcem (UKW) i jego młodzieżowymi asystentami z VI LO. Zaprezentowali oni świat nauki w formie różnych tajemniczych ciekawostek zachwyconym maluchom z Akademii Umiejętności dla Najmłodszych. Eureka, już wiem oraz starszym gościom, którzy zachęceni reklamą spotkania: wybuchowy świat, przyszli zobaczyć zaskakujące eksperymenty i pokazy. I nie zawiedli się Zarówno dzieci jak i rodzice z zaciekawieniem najpierw słuchali i oglądali: ruch kuli pod górę,kolorowe napisy pojawiające się w powietrzu, podwójne bańki mydlane czy wielką kostkę Rubika, później z jeszcze większym entuzjazmem sami wykonywali rozmaite zadania. Impreza potwierdziła to, iż w każdym z nas tkwi dusza odkrywcy, jest ogromna ciekawość świata i potrzeba wiedzy, że w każdym wieku można się czegoś nowego dowiedzieć, i że warto trudne tematy oswajać poprzez przystępną formę ich przekazu. Najważniejsze jednak i najbardziej pociągające jest bezpośrednie zaangażowanie w odkrywanie naukowych prawd – dotknięcie, zajrzenie, przesunięcie, sprawdzenie ..... . Taką właśnie okazją, by uczyć bawiąc, było to spotkanie. Dziękujemy panu Adamowi i grupie młodych pasjonatów za ciekawie, pożytecznie i z humorem spędzony z nimi czas.


do gory

Forum edukacji humanistycznej Paideia - 20.05.2013

20 maja 2013 roku o godz.11.30 w Pałacu Młodzieży odbyło się kolejne spotkanie w ramach XIII edycji Forum edukacji humanistycznej Paideia- ludzie, myśli, obyczaje, epoki, dzieła. Kulturoznawca i filozof ks. dr Sylwester Warzyński /UKW/ podjął w swoim wystąpieniu problematykę fundamentów współczesnej kultury: „Wszystko już było, nic się nie zaczęło. Kilka słów o postmodernizmie”. Wykład poruszył i skłonił do rozmowy młodych ludzi, uświadamiając im, że to oni współtworzą świat, w którym żyją i ważne jest, aby znali i rozumieli otaczającą ich rzeczywistość, kulturę i wartości, na których jest ona budowana. Dialogiczny charakter spotkania, stawianie pytań, na które młodzież musi sama znaleźć odpowiedzi oraz doskonały kontakt wykładowcy z odbiorcami sprawił, iż na pewno wyszli z Forum nie tylko bogatsi o wiedzę na temat postmodernistycznej filozofii , ale zainspirowani do bacznej obserwacji współczesności i do refleksji nad przyszłością naszej cywilizacji. Skoro wszystko już było, nic się nie zaczęło czy pozostał tylko nihilizm, czy to właśnie dzisiejsza młodzież zatęskni za dziedzictwem, autorytetami, wartościami i poczuciem sensu. Takim pytaniem oraz podpowiedzią dotyczącą ciekawych autorów i tekstów uczestnicy zostali zachęceni do własnych przemyśleń i poszukiwań.


do gory

Festyn Misyjny przy parafii św. Ducha - 19.05.2013

Dla zespołów pani Rożankowskiej był to ważny dzień gdyż zespoły taneczne prowadzone nią pokazały kilka choreografii po raz pierwszy. Premierę miała tam choreografia "Ósma zero zero" w wykonaniu Zespołu Tańca Współczesnego "DMT" (w nowym, powiększonym składzie). W nowym repertuarze zaprezentowały się też najmłodsze tancerki z zespołów Małe DOMINUTKI I i II. Dla wielu z nich był to pierwszy występ na scenie plenerowej przed tak ogromną publicznością. "Jestem z nich bardzo dumna, bo poradziły sobie cudownie. Wesolutko jak zawsze zatańczyły też "DOMINUTKI" znaną już choreografię "W krainie rudego Sida" - mówi Enia Rożankowska.


do gory

V Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora „Monodram 2013” - 18.05.2013

Fnał  jubileuszowych V Ogólnopolskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora "Monodram 2013" roztrzygnięty. Jury w składzie: Małgorzata Witkowska - aktorka Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teresa Wądzińska - aktorka, Paweł Gilewski - aktor Teatru Polskiego, po obejrzeniu zaproszonych do ścisłego finału monodramów postanowiło przyznać następujące nagrody:  III miejsce w Kategorii Gimnazjalno-Licealnej i Brązowy Monodram  otrzymała Maria Cynk-Mikołajewska z Torunia  za monodram "Dzielny ołowiany żołnierz", II miejsce i Srebrny Monodram w tej samej kategorii jury przyznało Mateuszowi Iwińskiemu z Inowrocławia za monodram "Mortal Kombajn", I miejsce i Złoty Monodram w Kategorii Licealnej otrzymała Marlena Burian z Tomaszowa Mazowieckiego za monodram "Wyznanie". W Kategorii Studenckiej III miejsce i Brązowy monodram jury przyznało Joannie Białas z Koszalina za monodram "Usta z papendekla", natomiast II miejsce i Srebrny Monodram otrzymała Joanna Puzio z Bydgoszczy za monodram "Miau...", I miejsce i Złoty Monodram w tej samej kategorii przyznano Rafałowi Bilickiemu z Bydgoszczy za monodram "Zmarnowany świt". Jury podkreśliło wysoki i niezwykle wyrównany poziom prezentowanych monodramów. Zwróciło uwagę na ambitny dobór repertuaru przez uczestników, ich dojrzałość artystyczną, świadomość bycia na scenie, stworzenie przekonywujących postaci scenicznych, umiejętność nawiązania kontaktu z widzem. Jurorzy dostrzegli również szczególne znaczenie bydgoskich spotkań dla rozwoju edukacji teatralnej. Ważnym punktem spotkań, który w niezwykle istotny sposób pozwolił uczestnikom rozwinąć swój warsztat aktorski o nowe środki wyrazu scenicznego, były warsztaty dotyczące świadomości scenicznej, które poprowadził Paweł Gilewski - aktor Teatru Polskiego w Bydgoszczy. V Ogólnopolskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora "Monodram 2013" wyróżnione zostały po raz kolejny Bydgoskim Grantem Oświatowym. Spotkania swoim Honorowym Patronatem objęli: Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Ewa Mes, która już po raz kolejny ufundowała nagrodę  dla jednego z finalistów. Przegląd kolejny raz wsparli również: spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja, Młodzieżowa Rada Miasta Bydgoszczy, Centrum Kopiujące "Multikop" z Bydgoszczy oraz Bydgoska Karczma Młyńska


do gory

„Młodzi w integracji” z „Audycją Muzyczną” - święto polskiej muzyki i plastyki - 15.05.2013

15 maja, w Dzień Muzyki Polskiej i Plastyki, odbyło się spotkanie pt.”Młodzi w integracji” dla dzieci ze szkół z powiatu bydgoskiego.
Podczas spotkania uczniowie w skupieniu wysłuchali Audycji Muzycznej na temat polskich kompozytorów na przestrzeni wieków, poprowadzonej przez Patrycję Cywińską-Gackę. Wysłuchali także utworów muzycznych granych przez Ewę Sawoszczuk. Zapoznali się z twórczością m.in. Mikołaja Gomółki, Fryderyka Szopena, Stanisława Moniuszki, Witolda Lutosławskiego.
Po Audycji Muzycznej uczniowie wzięli udział w warsztatach artystycznych, podczas których powstały piękne prace, inspirowane utworem muzycznym Witolda Lutosławskiego. Warsztaty rozbudziły wyobraźnię i kreatywność dzieci. W drugiej części spotkania uczestnicy bawili się przy polskiej muzyce, brali udział w zabawach i konkursach, a na pożegnanie pokonali wielki kolorowy tunel, na końcu którego czekała na nich słodka nagroda.


do gory

Zespół Tańca Współczesnego Arabesque'a II" w Lubostroniu - 11.05.2013

Na specjalne zaproszenie pani prof. Renaty Uzarskiej-Bielawskiej Zespół Tańca Współczesnego "Arabesque'a II" został ponownie zaproszony do uświetnienia otwarcia wystawy Jej malarstwa, które odbyło się w Pałacu w Lubostroniu 11.05.2013r. Arabesque'a II została przyjęta przez publiczność bardzo owacyjnie i gratulacjom nie było końca. Był to dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy wystąpić na tak prestiżowej uroczystości, w tak pięknym miejscu jakim jest Pałac Lubostroń.


do gory

„Święto Tańca” - koncert z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca - 29.04.2013

W koncercie udział wzięli: AMULET, AMULECIK II,  ARABESQUE’A II, ARABESQUE’A III, BRAX II, DMT, SIGMA, TALIZMAN, Agnieszka Tojza i Krzysztof Tomaszewski, Patrycja Sech i Karol Ossowski oraz GOŚĆ SPECJALNY koncertu tancerz i choreograf IRAD MAZLIAH-DOBERSKI z towarzyszeniem wiolonczelistki AGNIESZKI TYSLER z Filharmonii Pomorskiej.


do gory

Forum edukacji humanistycznej Paideia - 25.04.2013

 25 kwietnia  odbyło się kolejne spotkanie w ramach : FORUM EDUKACJI HUMANISTYCZNEJ PAIDEIA - ludzie, myśli, obyczaje epoki. Tegoroczne imprezy  cyklu mają na celu zaproszenie młodzieży do refleksji na temat  roli i znaczenia dziedzictwa kulturowego, prowokując  ich do zastanowienia się nad własną  świadomością istnienia  i korzystania z tej wiekowej spuścizny. Dlatego proponujemy każdorazowo pytanie: CZY ISTNIEJĄ JESZCZE MIEJSCA WSPÓLNE W KULTURZE?  CZY  CZYTANIE KODÓW KULTUROWYCH TO LEKCJA MARTWEGO JĘZYKA? CZY GROZI NAM ANALFABETYZM CYWILIZACYJNY? Czwartkowe spotkanie dało młodzieży z VLO  oraz z  Małej Akademii Filozofii okazję do aktywnego zmierzenia się z tym problemem. Ich przewodnikiem po świecie kultury klasycznej  był  „Zbigniew Herbert”. Najpierw prof. dr hab. Piotr Siemaszko (UKW)  w wykładzie: "Dziedzic  Greków i Rzymian. Zbigniew Herbert i jego spotkania z  kulturą   europejską”  przybliżył postać poety, jego fascynacje kulturowe, świat wartości i przekonanie, że grecka kalokagatia, czyl i- dobro i piękno, mogą ocalić kulturę i człowieka. Ten ideał klasycznej kultury, jako doskonałej  harmonii ciała i ducha,  stanowił także punkt wyjścia do warsztatów: "Kulturowe asocjacje z klasycyzmem w tle". Młodzież  pracowała kilka godzin z wielką pasją i zaangażowaniem  nad tekstami kultury, odnajdując   znane toposy i archetypy kulturowe, odczytując ich uniwersalne i wielorakie sensy, wyrażane w języku różnych sztuk, epok i konwencji. Niestrudzeni badacze  kodów kulturowych interpretowali także wiersze Herberta (w roku  piętnastej rocznicy jego odejścia), związane z tematyką warsztatów, zarówno te czytane przez samego poetę, jak i wykonywane przez Kaczmarskiego i Gintrowskiego. Okazali się wspaniałymi  i chętnymi rozmówcami o dużej wiedzy,  pasji poznania i kulturze. Wielką radością dla  organizatorów było deklarowanie przez młodzież chęci udziału w kolejnej  imprezie poświęconej kodom kultury (20 maja), co pozwoliło utwierdzić się w przekonaniu, że cywilizacyjny szyfr jest czytelny dla młodego pokolenia, nie stanowi dla nich tylko „lekcji martwego języka”. Świetnie, że chcą pogłębiać tę znajomość. Kolejny temat tej "lekcji” będzie postmodernizm. Informacja  dla wszystkich zainteresowanych  następnym spotkaniem cyklu na stronie Pałacu Młodzieży - aktualnosci.


do gory

"W świecie małej ojczyzny. O świadomości gwary u młodych ludzi” - 24.04.2013

24 kwietnia młodzi ludzie mieli okazję porozmawiać w Pałacu Młodzieży gwarą bydgoską. Może nie tyle rozmawiali, co poznawali jej źródła, zasięg terytorialny i związek z historią oraz znaczenie dla pielęgnowania tradycji i poczucia tożsamości lokalnej. O języku dziadków tych młodych ludzi mówiła, badająca od lat problematykę gwary bydgoszczan, także w oparciu o ankiety uczestników pałacowych imprez językoznawczych sprzed kilku lat, prof. dr hab. Małgorzata Święcicka (UKW). Jej wystąpienie: „W świecie małej ojczyzny. O świadomości językowej młodzieży” łączyło informację o rezultatach tych analiz naukowych, ujętą w popularnej formie, z wiedzą na temat samej gwary oraz z częścią praktyczną, w której uczestnicy, nie bez trudu, rozszyfrowywali język przodków. Niektórzy stwierdzili, że odbierali: antrejki, tutki i szneki z glancem jak słowa egzotycznego języka (a to były przecież te najpopularniejsze wyrazy, cóż powiedzieć o karbonadzie, bani czy klapsztuli). Wprawdzie większość z nich używa słowa laczki, lecz nie wszyscy wiedzą iż nazwa ta zmieniła swój zakres znaczeniowy . Nastoletni uczestnicy zmierzyli się także z dłuższym tekstem, wysadzanym, niczym minami, słowami rodem z Mostu Królowej Jadwigi Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Ich trud translatorski metodami naukowymi oceni w kolejnych badaniach Pani Profesor. Efekty tych zmagań były różne. Kilka osób dobrze poradziło sobie z zadaniem, dzięki kontekstom. Jednak prawdziwym mistrzem, wyróżnionym w tej konkurencji był pasjonat tematu, szóstoklasista Marek Kiełpiński, który indywidualnie zgłosił udział w imprezie i swoją wiedzą oraz zaangażowaniem zaimponował nie tylko starszym kolegom i organizatorom, lecz także prof. dr hab. Małgorzacie Święcickiej, która stwierdziła, że na tak zainteresowanych językiem studentów czekają na polonistyce na UKW. Ponieważ uczniowie zabrali teksty do domów, aby tam sprawdzić stan znajomości gwary, a nauczycielki do szkół, z pewnością spotkanie to posłużyło popularyzacji języka malej ojczyzny. Pokazało też, że jest to bardzo potrzebne. Młodzież mogła także zapoznać się z adresem stron internetowych poświęconych „bydgoskiemu fyrtlowi”, na których promocją naszej gwary zajmuje się także ich rówieśnik.


do gory

Audycja muzyczna "Entliczek, pentliczek, muzyczny słowniczek" - 24.04.2013


do gory

24. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Filmie dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych - etap miejsko-wojewódzki - 19.04.2013

19 kwietnia odbyły się w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy eliminacje wojewódzkie 24. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Filmie.
W zmaganiach udział wzięło 11 zespołów reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne i ośrodki wychowania pozaszkolnego województwa kujawsko-pomorskiego. Do kolejnego etapu zakwalifikowały się, zgodnie z regulaminem finału 2 zespoły:
1 zespół w składzie: Anna Pakulska i Martyna Weber z Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu
2 zespół w składzie: Paweł Kmitta i Katarzyna Wiśniewska z Kujawskiego Centrum Kultury w Inowrocławiu
Finał konkursu odbywać się będzie w Gdańsku od 3 do 7 lipca. Młodzi miłośnicy X Muzy z całej Polski, a będzie to około 40 zespołów, walczyć będą m.in. o indeksy na Wydział Filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Jedną z nagród stanowi akredytacja na 29. AFF- Erę Filmową, organizowaną przez Pałac Młodzieży w pierwszym tygodniu zimowych ferii 2014 roku. Trzymamy kciuki za reprezentantów naszego województwa!


do gory

"Ze sportem na Ty" - 17.04.2013

W pierwszym półfinale turnieju klas trzeciech po emocjonującej walce 1 punktem wygrała drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 41, druga była drużyna z SP nr 31, trzecia z SP 47. Dwie pierwsze drużyny awansowały do finału.


do gory

Warsztaty „Problemy wychowawcze w pracy z uczniem zdolnym” - 15.04.2013

15 kwietnia o godz.10.30 w Pałacu Młodzieży odbyły się warsztaty dla nauczycieli, pedagogów oraz psychologów szkolnych pt. „Problemy wychowawcze w pracy z uczniem zdolnym”. Warsztaty adresowane były do nauczycieli za szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Głównym celem spotkania było pogłębienie wiedzy na temat problemów wychowawczych w pracy z uczniem zdolnym oraz poznanie specyfiki funkcjonowania osób zdolnych i diagnoza zdolności. Warsztaty  pt. „Problemy wychowawcze w pracy z uczniem zdolnym” poprowadziła p. Katarzyna Śliwińska – psycholog szkolny Zespołu Szkół Mikołaja Kopernika, Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu, doświadczony nauczyciel w pracy z uczniem zdolnym. 


do gory

"Dobrzy, lepsi, najlepsi - Turniej naukowy dla gimnazjalistów - 12.04.2013

12 kwietnia 2013 r. w Sali Widowiskowej w Pałacu Młodzieży odbyło się spotkanie interdyscyplinarnego turnieju naukowego dla gimnazjalistów z powiatu bydgoskiego pt. „Dobrzy, lepsi, najlepsi”. O miano najlepszej walczyły drużyny ze szkół: Gimnazjum nr 5 im. Bohaterów Września 1939 r. z Bydgoszczy, Gimnazjum nr 20 im. Królowej Jadwigi z Bydgoszczy, Gimnazjum nr 12 z Bydgoszczy, Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Brzozie.
Podczas turnieju uczniowie mieli okazję przenieść się w klimat epoki starożytności.  Odpowiadali na liczne pytania z dziedziny sztuki, literatury, historii, architektury.
Atrakcją była także prezentacja multimedialna z pytaniami do drużyn, urozmaicona obrazami, grafikami czy fragmentami muzycznymi. Po części konkursowej młodzież wysłuchała także edukacyjnego wykładu pana Dominika Wierskiego nt. filmowych nawiązań do omawianej epoki.
Podczas spotkania upominki mogła zdobywać także młodzież z widowni, dla której przygotowano oddzielny zestaw pytań.
Na zakończenie spotkania uroczyście wręczono nagrody i podziękowania dla nauczycieli.
W jury zasiedli znawcy różnych dyscyplin: historyk dr. Ewa Puls, polonista Krystyna Bujak, artysta muzyk Ewa Sawoszczuk.


do gory

Audycja muzyczna "Lutosławski dzieciom" - 10.04.2013

Dzisiejsz audycja dotyczyła dwóch wielkich polskich artystów XX wieku: Witolda Lutosławskiego oraz Juliana Tuwima. Rok 2013 jest rokiem, w którym w szczególny sposób przyglądamy się ich twórczości. Lutosławski, uznany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów po Fryderyku Chopinie i Karolu Szymanowskim, a zasłynął głównie ze swoich kompozycji instrumentalnych. Pisał także utwory dla dzieci, równiez do słów Juliana Tuwima. Dzieci miały mozliwość wysłuchania jednej z najpopularniejszych kompozycji Lutosławskiego; Małej Suity na orkiestrę, ale także drobnych utworów dziecięcych. Zaprezentowanych również zostało kilka wierszy Juliana Tuwima z muzycznym akompaniamentem.


do gory

Wojewódzki Konkurs Młodych Twórców - 5.04.2013

5 kwietnia o godz. 11.00 w Sali 78 rozpoczął się finał  XIV Wojewódzkiego Konkursu Młodych Twórców, odbywającego się pod honorowym patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i wyróżnionego Bydgoskim Grantem Oświatowym. Konkurs był adresowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego  - odpowiedzią było 39 wierszy będących próbą wyrażenia refleksji w temacie „JA - wewnątrz, obok czy poza światem?

W finale zaplanowanym jako rodzaj kawiarenki literackiej uczestniczyło 7 laureatów wraz z opiekunami, jurorzy oraz gość specjalny Jolanta Baziak-Jankowska - poetka, redaktor naczelny miesięcznika AKANT, która również oceniała nadesłane prace. Spotkanie rozpoczęło się od projekcji filmu o Wisławie Szymborskiej pt. „Chwilami życie bywa znośne”.  Był to punkt wyjścia do dyskusji o tym, czym dla autorów jest poezja, jak wygląda ich droga twórcza.  Jolanta Baziak-Jankowska mówiła o swoich doświadczeniach poetyckich, udzielała także praktycznych wskazówek młodym autorom.

Na zakończenie jurorzy wręczyli laureatom dyplomy i nagrody. Został także przygotowany specjalny numer wydawnictwa PRYZMAT, zawierający prace laureatów. Wiersze zostaną także wydrukowane z jednym z najbliższych numerów AKANTU. Ponadto utwory 3 laureatek zaistnieją w formie recytacji podczas koncertu „Przestrzeń dla młodych”  w ramach prezentacji uzdolnień młodzieży z Bydgoszczy i regionu  26 maja br. w kościele pw. Św. Trójcy w Bydgoszczy.

A oto lista laureatów:

I miejsce
- Marta ZWOLIŃSKA, LO Strzelno
II miejsce
- Julia IGNACZAK, III LO Włocławek,
- Weronika ROSIŃSKA, LO Kruszwica
III miejsce
- Aleksander KOSZAL, LO Strzelno

wyróżnienia
- Bogna KOWALSKA, I LO Żnin
- Julia WASIELEWSKA, I LO Żnin
- Patryk PAWLAK, III LO Włocławek

 


do gory

XXII Konfrontacje Teatralne - 23.03.2013

WERDYKT JURY - 23.03.2013

Jury w składzie
Teresa Wądzińska – aktorka
Barbara Sobotka – kulturoznawca, główny instruktor ds. teatru w Wojewódzkim Ośrodku Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” 
Agnieszka Wierska - polonista

postanowiło przyznać nagrody dla wyróżniających się aktorów:

NAGRODY AKTORSKIE otrzymują:

Jury przyznało następujące miejsca w konkursie:

Podziękowanie za udział w konkursie otrzymują:

Wyróżnienie w konkursie otrzymuje


do gory

XXII Konfrontacje Teatralne - 22.03.2013

WERDYKT JURY - 22.03.2013

Jury w składzie
Teresa Wądzińska - aktorka
Barbara Sobotka - kulturoznawca, główny instruktor ds. teatru w Wojewódzkim Ośrodku Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” 
Dominik Wierski - polonista

postanowiło przyznać nagrody dla wyróżniających się aktorów:

NAGRODY AKTORSKIE otrzymują:

ponadto jury przyznało NAGRODĘ  ZA SCENARIUSZ:

Jury przyznało następujące miejsca w konkursie

W kategorii szkół podstawowych klasy I-III

W kategorii szkół podstawowych klasy IV-VI
Podziękowanie za udział w konkursie otrzymują:

Wyróżnienie w konkursie otrzymuje

III miejsce nie przyznano

W kategorii szkół gimnazjalnych

Podziękowanie za udział otrzymują:


do gory

"Magia teatru, czyli spotkania z teatrzykami dziecięcymi" - 12.03.2013

Przed spektaklami dzieci rozmawiały o teatrze, podczas pogadanki poznają podstawowe terminy związane z tą dziedziną sztuki, m.in. aktor, kostium, reżyser, scena, kurtyna. Młodzi miłośnicy teatru reagowali bardzo spontanicznie i otwarcie, a także chętnie uczestniczyli w rozmowach po spektaklu. Tym razem na scenie zobaczyliśmy dwa spektakle: "Pozytywka" w wykonaniu Teatrzyku Remus z MDK nr 2, "W nogi!" w wykonaniu Teatrzyku Cdn. z MDK nr 4.


do gory

Ogólnopolski Konkurs Tańca „Taneczne Miraże” - 9.03.2013

Dnia 9 marca 2013 r. po raz 14 w sali widowiskowej Pałacu Młodziezy odbył się Ogólnopolski Konkurs Tańca „Taneczne Miraże”. Impreza adresowana była do młodzieży uzdolnionej tanecznie oraz nauczycieli i instruktorów prowadzących amatorskie zespoły.

Werdykt:
Jury w składzie: Izabela Sokołowska, Jakub Gręda,Milena Onufrowicz-Kaczyńska - przewodnicząca po obejrzeniu 39 zespołów postanowiło przyznać:

W kategorii inscenizacja, etiuda, miniatura taneczna do lat 12

wyróżnienia dla:

W kategorii inscenizacja, etiuda, miniatura taneczna 13 do 16 lat

wyróżnienia dla:

W kategorii inscenizacja, etiuda, miniatura taneczna powyżej 16 lat

wyróżnienie dla:

W kategorii hip-hop

wyróżnienia dla:


do gory

Magia teatru, czyli spotkania z teatrzykami dziecięcymi - 6.03.2013

Przed spektaklami dzieci rozmawiały o teatrze, podczas pogadanki poznały podstawowe terminy związane z tą dziedziną sztuki, m.in. aktor, kostium, reżyser, scena, kurtyna. Tym razem na scenie zobaczyliśmy dwa spektakle:
- "Bajeczka o Kasi" w wykonaniu Teatrzyku Koniczynki - grupa młodsza ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi,
- "Przygody Smoka Hieronima" w wykonaniu Teatrzyku Koniczynki - grupa starsza ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tucholi


do gory

„Przyroda na wagę złota”- konkurs na małą formę sceniczną - 28.02.2013

Lista laureatów Konkursu na Małą Formę Sceniczną

Kategoria: Przedszkola
Przedszkole nr 22, dzieci pięcioletnie, „Żyć z przyrodą trzeba w zgodzie!”,
Przedszkole Niepubliczne „Przedszkolna Chatka”, dzieci pięcio- i sześcioletnie, ilustracja taneczna „Nasza Ziemia”,
Przedszkole Niepubliczne „Promyczek”, dzieci sześcioletnie, „Kłopoty ryb”,
Przedszkole nr 66, dzieci pięcioletnie, „Dzieci sprzątają śmieci”,
Przedszkole Niepubliczne Bajkolandia, dzieci cztero-, pięcio- i sześcioletnie, „Zielony las”,
Przedszkole nr 70 „Stokrotka”, grupa „Żabki”, „Ekoszrek”,
Niepubliczne Przedszkole „Wesołe Serduszka”, dzieci pięcioletnie, „Co może zobaczyć morze” - "What a sea can see",
Dziecięca Akademia Sztuki – Pałac Młodzieży w Bydgoszczy, dzieci pięcioletnie, „Wyprawa do krainy drzew”,
Przedszkole nr 28 Angielskojęzyczne „Mały Poliglota”, dzieci pięcio- i sześcioletnie, „Chrońmy lasy”,
Niepubliczne Przedszkole „Elf”, grupa Krasnale, „Królewna Śmieszka i ekoludki”,

Kategoria: Szkoły podstawowe kl. I-III
Szkoła Podstawowa nr 38, grupa „Bączki”, „Wiosenny spacer małych zajączków”,
Szkoła Podstawowa nr 60, klasa 2a, „Śpiąca królewna”,
Zespół Szkół nr 8, klasa 2c, „Wiosenne zgadywanki”,
BZPOW Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza Typu Interwencyjnego i Socjalizacyjnego, dzieci od 5 do 10 lat, „Plastikowe potwory”,

Kategoria: Szkoły podstawowe kl. IV-VI
Zespół Szkół nr 30, klasa 5, „Dobre rady na odpady”,
Szkoła Podstawowa nr 56, klasy 4 i 5, „Co z tą reklamą”,
Szkoła Podstawowa nr 4, klasa 6 b, „Wiosenna wycieczka do żabiego Królestwa – czyli ratujemy żaby”,
Szkoła Podstawowa nr 46, Szkolne Koło LOP - kl. 4, "W świecie bez wody",
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 w Zespole Szkół i Placówek nr 1, warsztaty teatralne „Maski”, „Brudnóżek – historia porwania nie z tej bajki”,      

Kategoria: Gimnazja
Zespół Szkół nr 31, „Chrońmy nasz świat”,
Gimnazjum nr 49, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5, klasa 3, „Lekcja ekologii”,
Gimnazjum nr 23, kabaret „Ale jaja”, „Kłopoty ryb”,
Gimnazjum nr 20, grupa teatralna „Scena G-20” „Osiedlowy apartament dla…”,
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 3, Teatr Muzyczny „Arlekin”,  „Bal”,
Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 5 specjalna, Szkolne Koło Teatralne,  "Kabaret na jednej nodze",

Zespoły, które zaprezentują się 12 czerwca 2013 w Pałacu Młodzieży
w ramach podsumowania konkursów i akcji ekologicznych:

 


do gory

Audycja muzyczna pt. 'Miłość nie jedno ma imię" - 20.02.2013

W środę 20 II w Sali Widowiskowej PM odbyła się audycja muzyczna pt. 'Miłość nie jedno ma imię". Do występu zaproszony został  Zespół Muzyki dawnej CONCENTUS, który wykonał kilka pieśni renesansowych o tematyce miłosnej i obyczajowej. Młodzi muzycy zagrali  na fletach prostych, drewnianych, podobnych do tych sprzed 500 lat. Dzieci, które przyszły dzis na audycję  rozwiązywały zagadki muzyczne dotyczące wątków miłosnych w bajkach, grały na instrumentach Orffa, włączjąc się w ten sposób w tworzenie akompaniamentu perkusyjnego. Na zakończenie wszyscy zostali poczęstowani słodyczami.


do gory

Werdykt konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych „Mój czas, moje miejsce" - 16.02.2013

Jury w składzie: Teresa Wądzińska-Szpecht – przewodnicząca, Małgorzata Trofimiuk, Dominik Wierski, Dorota Tomaszewska po wysłuchaniu przeszło stu prezentacji konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w konkursie:

W KATEGORII KLAS I – III SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

Wyróżnienia:

W KATEGORII KLAS  IV – VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH:

Wyróżnienia:            


do gory

V Sesja w ramach programu "Safer Internet" - 6.02.2013

6 lutego odbyła się V Sesja w ramach programu "Safer Internet". Sesja była podsumowaniem działań prowadzonych w Pałacu Młodzieży z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu.
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Od 2012 roku DBI zostało objęte honorowym patronatem przez Krystynę Szumilas, minister edukacji narodowej.
Tematem przewodnim międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Wszystkie działania były realizowane pod hasłem "Serfuję. Respektuję". Podczas tegorocznych obchodów DBI zwróciliśmy uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy - ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Podczas serfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.


do gory

Audycja muzyczna "Zimy żal" - 6.02.2013

W  dzisiejszej audycji uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych nr 31 i 37. Podczas spotkania dzieci słuchały utworów karnawałowych, zarówno popularnych piosenek (wykonywanych przez A.  Jurksztowicz i E. Górniak) jak i utworów klasycznych (A. Vivaldiego, E. Griega, A. Chaczaturiana) uczyły się podstawowych kroków tańców latynoamerykańskich, a także śpiewały zimowe piosenki. Z powodzeniem rozwiązywały  zagadki, a na zakończenie każde z dzieci otrzymało słodki poczęstunek. 


do gory

II etap konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych „Mój czas, moje miejsce" - 2.02.2013

W sobotę 2 lutego w Pałacu Młodzieży w  Bydgoszczy odbył się II etap Konkursu Recytatorskiego „Mój czas, moje miejsce”. Przesłuchania konkursowe przeprowadzone zostały w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III oraz klasy IV – VI szkół podstawowych.W przesłuchaniach udział wzięło czterdziestu młodych recytatorów. W jury konkursu zasiedli: Teresa Wądzińska – aktorka, Małgorzata Trofimiuk – aktorka, Dominik Wierski – polonista.

LAUREATAMI KONKURSU ZOSTALI:

  1. Weronika Mielcarek, kl. III Szkoła Podstawowa nr 10 w Bydgoszczy,  
  2. Kacper Lazarek, kl. VI Szkoła Podstawowa nr 10 w Bydgoszczy,   
  3. Julia Gadzinowska, kl. IV Szkoła Podstawowa nr 56 w Bydgoszczy,   
  4. Wiktor Jakiel, kl. III Szkoła Podstawowa n r60 w Bydgoszczy,                
  5. Lena Ciesielska, kl. III Szkoła Podstawowa nr 60 w Bydgoszczy,               
  6. Marta Spytek, kl. II    Szkoła Podstawowa nr 64 w Bydgoszczy,   
  7. Marta Kustosz, kl. VI Szkoła Podstawowa nr 64 w Bydgoszczy,               
  8. Julia Ziółkowska, kl. VI Szkoła Podstawowa nr 64 w Bydgoszczy,
  9. Adrian Dąbrowski, kl. II Szkoła Podstawowa nr 65 w Bydgoszczy,               
  10. Oliwia Bukiej, kl. II    Szkoła Podstawowa nr 65 w Bydgoszczy,   
  11. Karolina Rosiak, kl. VI Szkoła Podstawowa nr 65 w Bydgoszczy,   
  12. Amelia Farbotko, kl. II Zespół Szkół nr 16 w Bydgoszczy,   
  13. Eryk Zbrojewski, kl. VI Zespół Szkół nr 25 w Bydgoszczy,   
  14. Zofia Rybicka, kl. IV Szkoła Podstawowa „Sokrates”,      
  15. Dominika Lasota, kl. V Szkoła Podstawowa w Osielsku,      
  16. Olga Olejarz, kl. III Młodzieżowy Dom Kultury nr 6,     
  17. Julia Romanowska, kl. III Młodzieżowy Dom Kultury nr 6,
  18. Szymon Lewandowski, kl. VI Młodzieżowy Dom Kultury nr 6.


do gory

Listy do św. Mikołaja - 19.12.2012

"Listy do św. Mikołaja" - spektakl Klubu Rozwijania Aktywności Dziecięcej "Promyczek". Okres świąteczny to radosny, a zarazem pracowity czas w Klubie „Promyczek” w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Dzieci przy wsparciu wolontariuszy i nauczycieli przygotowały kiermasz z ozdobami i dekoracjami bożonarodzeniowymi oraz świąteczny spektakl. Najbardziej jednak czekały na pisanie „Listów do Świętego Mikołaja”, kiedy to do pięknie ozdobionych przez siebie kopert utykną swoje najskrytsze dziecięce marzenia. „Listy do Świętego Mikołaja” to cykliczna akcja (w tym roku już ósma!) organizowana wspólnie z uczniami i nauczycielami VIII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy oraz ze Stowarzyszeniem Sympatyków Medyka i Ósemki. Polega ona na spełnianiu dziecięcych życzeń zawartych w listach. Akcję kończy wspólna impreza połączona z kolędowaniem i wręczaniem prezentów. W tym roku odbyła się ona 19 grudnia na sali widowiskowej Pałacu Młodzieży. Finał akcji poprzedziła prezentacja przygotowanego przez dzieci przedstawienia pt. „Cud nocy grudniowej”.
Młodzież z VIII LO z godnym podziwu entuzjazmem angażuje się w zarówno w akcję „Listy do Świętego Mikołaja”, jaki i pracę Wolontariatu „Zielony Parasol” Za wieloletnią współpracę i nieustanną gotowość do niesienia pomocy serdecznie dziękujemy wspaniałej ekipie z VIII LO, a szczególnie Pani Katarzynie Cegielskiej, która inspiruje młodzież do tego typu przedsięwzięć.


do gory

Świąteczna audycja muzyczna - 19.12.2012

19 grudnia w sali widowiskowej PM odbyły się audycje muzyczne dla prawie 400 dzieci z bydgoskich szkół podstawowych.  Było to świateczne spotkanie, do którego zaproszony został "Zespół dzieci operowych", prowadzonych przez p. Izabelę Cywińską-Łomżyńską. Dzieci zaśpiewały kilka pastorałek, a  także zaprosiły do wspólnego śpiewania całą widownię, przy akompaniamencjie p. Ewy Sawoszczuk. W świąteczny nastrój wprowadziły nas melodie najpiękniejszych polskich kolęd; "Dzisiaj w Betlejem", "Gdy się Chrystus rodzi" czy "Przybieżeli do Betlejem pasterze".

 Podczas audycji uczniowie dowiedzieli się jakie tradycje świateczne panują w innych krajach na całym świecie: Anglii, Grecji, Niemczech, Czechach, Finlandii, Rosji, ale także w Australii i Argentynie.


do gory

Forum olimpijczyków - 17.12.2012

Konferencję poprowadzili laureaci oraz finaliści konkursów przedmiotowych, olimpiad ogólnopolskich wiodących szkół województwa kujawsko-pomorskiego. Uczniowie wygłaszali krótke wykłady na dowolnie wybrany przez siebie temat, opowiadali o swoich pasjach i osiągnięciach.


do gory

Młodzi w integracji - 14.12.2012

Spotkanie „Młodzi w integracji” odbyło się 14 grudnia 2012 roku w Sali widowiskowej Pałacu Młodzieży. Organizatorom udało się  zrealizować główne cele spotkania, m.in. integrację dzieci z różnych środowisk oraz z różnymi doświadczeniami i trudnościami, wynikającymi zarówno z uwarunkowań fizycznych, intelektualnych, jak i wychowawczych. W realizacji głównego celu pomogły liczne gry i zabawy integracyjne oraz zadania grupowe.
XI edycja przybliżyła ponadto adresatom twórczość Leona Wyczółkowskiego – bydgoskiego wybitnego malarza. Zaprezentowana prezentacja multimedialna z dziełami artysty, omówienie przez historyka sztuki w sposób szczególny wywołała zachwyt i wpłynęła na wzrost wiedzy o znanym malarzu. Dodatkowo, w wesołej, przyjaznej atmosferze uczestnicy mieli okazję skorzystać z wielu gier, zabaw integracyjnych oraz konkursów z nagrodami. 
W ramach aktywizacji uczestników wzięli oni udział w warsztatach twórczych pt. „Drzewo życia”. Beneficjenci zostali podzieleni na mniejsze grupy, w których wspólnie wykonywali prace plastyczne z różnych materiałów. Głównym celem konkursu było uczenie współpracy oraz rozwijanie niestereotypowego, kreatywnego myślenia.      
Zaproponowana forma imprezy pozwoliła na integrację dzieci z różnych środowisk i różnymi doświadczeniami oraz dostarczyła uczestnikom wiele radości przy jednoczesnym wzroście wiedzy na temat życia i twórczości Leona Wyczółkowskiego. Dodatkowo spotkanie rozwinęło u dzieci kreatywność i wyobraźnię. W przerwie każdy uczeń otrzymał słodki poczęstunek oraz napoje.
Świąteczna już atmosfera pomogła sprawić by każde dziecko poczuło się wyjątkowe i ważne. Organizatorzy zadbali o miłą, przyjazną i radosną atmosferę, ciekawą scenografię, piękną muzyczną oprawę, a także o to, aby każdy uczestnik otrzymał upominek i poczęstunek. Nad realizacją zadania czuwali animatorzy kultury, pedagodzy, artyści. Koordynatorem spotkania była Krzysztofa Kinczel.

 


do gory

Paideia - 13.12.2012

W ramach finałowej imprezy XII edycji cyklu: FORUM EDUKACJI HUMANISTYCZNEJ Paideia – ludzie, myśli, obyczaje, epoki, dzieła, które odbyło się w Pałacu Młodzieży 13 XII 2012 zaproponowaliśmy refleksję nad wartościami i problemami, którymi żyją młodzi ludzie AD 2012. Młodzież mogła poznać naukowy wizerunek własnego pokolenia, jaki jawi się w badaniach socjologów.
Spotkanie na temat Oburzeni – dlaczego? Co nas boli we współczesnej cywilizacji? MŁODZI I BUNT w kulturze różnych epok było okazją do pogłębionej refleksji na temat współczesności, jej blasków i cieni w kontekście życia i perspektyw młodego człowieka żyjącego we współczesnych realiach. Problematykę tę podjął znany socjolog – Dyrektor Instytutu Socjologii UMK, współautor raportu Młodzi 2011, znakomity wykładowca, mający doskonały kontakt z młodzieżą prof. Tomasz Szlendak. Po syntetycznym wystąpieniu, połączonym z prezentacją multimedialną Pan Profesor zaprosił do dyskusji na kanwie doświadczeń, obserwacji oraz intuicji samych młodych ludzi i w oparciu o przedstawioną wizję pokolenia, opartą o badania. Nieco prowokacyjne, aczkolwiek prawdziwe stwierdzenie prof. Tomasza Szlendaka. iż młodzi początku XXI wieku są pierwszą generacją, której nie cechuje typowa dla wieku potrzeba kontestacji, stanowiła punkt wyjścia do ożywionej rozmowy. Młodzież mogła także obejrzeć krótką prezentację dotyczącą ich „tu i teraz” oraz wyrazić swoje przemyślenia w formie krótkiej ankiety.
Licznie i aktywnie uczestniczący w FORUM licealiści, nie tylko z Bydgoszczy, dzięki wykładowi i przedstawionej im analizie socjologicznej i kulturowej współczesnego modelu kultury, mogli poznać i lepiej zrozumieć otaczający świat i rządzące nim mechanizmy, a także zrozumieć swoją rolę w kształtowaniu rzeczywistości. Młodzi ludzie zostali też sprowokowani do autorefleksji i dyskusji o sobie i czasach, które współtworzą w dobie kryzysu i przesilenia kulturowego. Niektórzy bardzo długo dialogowali z naszym Gościem, zapowiadając swój udział w kolejnym spotkaniu nowej edycji Paidei, które odbędzie się 31 stycznia 2013 roku. Uczestnicy spotkania mieli też możliwość wyrażenia swoich przemyśleń w rozmowie z dziennikarzami programu Galeria, którzy przygotowali relację ze spotkania.


do gory

Magia Teatru - 12.12.2012

12 grudnia 2012 roku w Pałacu Młodzieży  w ramach cyklu "Magia teatru"  spektakl pt. "Ach ta Mysia" zaprezentował Bydgoski Teatr Lalek "Buratino".  Zgromadzona na widowni dziecięca publiczność z ogromnym zainteresowaniem obejrzała zabawną historię opowiadającą o trojgu mieszkańcach pewnego domu: myszce o imieniu Mysia, kocie Kiciusiu i gospodyni Maryni. Podczas spotkania uczestniczące dzieci poznały także kulisy powstawania spektaklu lalkowego, historię teatru lalek, a także pracę nad rolą w spektaklu lalkowym.
Przedsięwzięcie jest dofinansowane przez Ministra Edukacji Narodowej.


do gory

Magia teatru - warsztaty twórcze - 11.12.2012

11 grudnia 2012 w ramach cyklu "Magia teatru - spotkania i warsztaty teatralne" odbyły się warsztaty twórcze, prowadzone przez Janinę Lasotę i Jacka Małachowskiego. Warsztaty  opierały się na zasadach Elementarnego Treningu Aktorskiego. Miały na celu nie tylko doskonalenie umiejętności technicznych, ale przede wszystkim w wydatny sposób przyczynić się do podniesienia świadomości scenicznej młodych aktorów. Na warsztat złożyły się ćwiczenia dykcyjne, których istotą było umiejętne łączenie wypowiadanego tekstu z oddechem, a także ćwiczenia ruchowe uświadamiające uczestnikom zajęć jak ważnym elementem warsztatu aktorskiego jest umiejętne panowanie nad własnym ciałem, gestem, mimiką. Młodzi aktorzy podczas wielu zaproponowanych improwizacji mieli okazję nie tylko poszerzyć swoje indywidualne umiejętności sceniczne, ale przede wszystkim nauczyć się tego, czym jest tzw. kreacja zespołowa.
Przedsięwzięcie jest dofinansowane przez Ministra Edukacji Narodowej.


do gory

Magia Teatru - 11.12.2012

11 grudnia 2012 roku odbyły się Spotkania z teatrzykami dziecięcymi pn. "Magia Teatru". W ramach tej edycji cyklu zgromadzona na widowni dziecięca publiczność z bydgoskich przedszkoli i szkół podstawowych obejrzała spektakle "Mały, samotny król" w wykonaniu teatrzyku BUM BUM CYK  ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Toruniu i "Muzeum baśni" w wykonaniu teatrzyku CZARUSIE ze Szkoły Podstawowej w Grupie. Po przedstawieniach dzieci chętnie rozmawiały o swoich teatralnych wrażeniach, wymieniły  role, w które wcielili się aktorzy, opowiadały o kostiumach, rekwizytach i scenografii. Dzieci zapoznały się również z terminologią teatralną w ramach "Abc teatru". Poznały terminy: reżyser, sufler, teatr muzyczny itp.
Przedsięwzięcie jest dofinansowane przez Ministra Edukacji Narodowej.


do gory

Rok Księdza Skargi - 10.12.2012

Z racji Roku księdza Piotra Skargi, którego słynne kazania stały się symbolem stylu retorycznego, a ich treści szkołą patriotyzmu, zaprosiliśmy do udziału w imprezie poświęconej jego sylwetce i dziełu - Skarga 400 lat później. Oprócz przybliżenia postaci Patrona roku, wybrzmiały jego kazania w interpretacji uczniów, biorących udział w Konkursie krasomówczym. Ponadto wystąpił zespół „Animi Causa” pod dyrekcją pani Lidii Gackowskiej, który wykonał utwory z epoki słynnego kaznodziei. Spotkanie kierowane było do gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Impreza stanowiła kolejną propozycję w ramach Forum edukacji humanistycznej Paideia.


do gory

Mikołaj zaprasza - 8.12.2012

W tym roku Mikołaj na swoje imieniny zaprosił dzieci do krainy elfów. Młodsi i starsi uczyli się ulubionych zabaw elfów - gry w kręgle, w śnieżki, zabawy w serduszka oraz wraz z Mikołajem wykonywali specjalny mikołajkowy taniec.


do gory

Fabryka Świętego Mikołaja - 7.12.2012

Najnowszy, świąteczny spektakl Dziecięcej Akademii Sztuki rozgrywa się za niedostępnymi górami mroźnej Laponii. Tam, mieszkający od dawien dawna Święty Mikołaj przygotowuje prezenty dla dzieci z całego świata. „Fabryka Świętego Mikołaja” to widowisko wesołe, pełne rozśpiewanych elfów - pomocników św. Mikołaja, które opowiada o radosnej krzątaninie w bajkowej fabryce zabawek. Spektakl przygotowały utalentowane artystycznie 3, 4 i 5 latki uczęszczające na zajęcia teatralne, plastyczne, ruchowe i muzyczne do Dziecięcej Akademii Sztuki w Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy, będące ciekawą alternatywą dla tradycyjnych przedszkoli. Świąteczny spektakl prezentowany na dużej scenie Pałacu Młodzieży, ciekawa scenografia i kostiumy, emocje małych artystów stworzyły prawdziwie magiczny nastój.


do gory

Plener na lotnisku, wręczenie nagród - 6.12.2012

Uczestnicy zajęć Pałacowego Centrum Wyobraźni brali udział w plenerze na bydgoskim lotnisku obserwując pracę straży granicznej. Efektem tej akcji była wystawa i nagrody. I miejsce zajęła praca Kamila Baczyńskiego, II - Patrka Ogieniewskiego, III - Alicji Nasiadek.


do gory

Wernisaż wystawy „W czterech ścianach…” - 4.12.2012

Wtorkowy wieczór był kolejnym świętem pracowni fotograficznej naszej placówki. Wernisaż wystawy fotograficznej Mateusza Drozdowskiego pod tytułem „W czterech ścianach…” zgromadził w Galerii „Pałac” uczestników zajęć i zaproszonych, przez autora, gości.

Zdjęcia zaprezentowane przez autora są swoistym zapisem spojrzeń na otaczający świat. Zdjęcia nie są wystudiowane ani aranżowane, a stanowią tylko obraz zatrzymany w oku i w aparacie Mateusza. Wystawę tworzą prace powstałe przez kilka ostatnich lat obejmujące cztery „bieguny” otaczającego świata. „Fasady”, „Spojrzenia”, „Ludzie” i „Wnętrza” potrafią zaskoczyć, a sporo emocji budziły zdjęcia powstałe w Bydgoszczy. Miejsca, które powinniśmy znać potrafią zaskoczyć, co tylko podkreśla wnikliwość spojrzenia autora, dla którego był to wystawienniczy debiut.
Czym jest dla mnie fotografia? – pisze w folderze wystawy Mateusz – Jest niezwykła siłą, medium mogącym opowiedzieć pewna historię i nieść ze sobą pewien przekaz i emocje. Obserwując otoczenie można zarejestrować ciekawe zjawiska i rzeczy.


do gory

Wojewódzka konferencja dla dyrektorów i nauczycieli inaugurująca cykl spotkań dotyczących pracy z uczniem zdolnym - 3.12.2012

3 grudnia 2012 r. w Pałacu Młodzieży odbyła się Wojewódzka Konferencja dla nauczycieli inaugurująca cykl spotkań dotyczących pracy z uczniem zdolnym. Konferencję rozpoczął koncert w wykonaniu solisty-akordeonisty, Kacpra Chabrowskiego, a następnie głos zabrała dr Ewa Puls, wykładowca Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, moderator spotkania.

Ważnym punktem konferencji  było przedstawienie aktualnej mapy województwa kujawsko-pomorskiego ilustrującej osiągnięcia szkół w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w danym roku szkolnym oraz olimpiadach ogólnopolskich w poszczególnych powiatach i gminach. Jako przykłady dobrych praktyk, swoje doświadczenia z pracy z uczniem zdolnym przedstawili nauczyciele z ZSO nr 1 (Małgorzata Rechlewska), ZSO nr 3 – Jolanta Reszkowska, ZSO nr 6 – Anna Nakielska–Kowalska, Abdul Romaric oraz Katarzyna Śliwińska z Zespołu Szkół Uniwersytetu Mikołaja Kopernika – Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu. Na zakończenie spotkania nauczyciele podzielili się swoimi uwagami, wyrazili opinie, jak również zaproponowali nowe formy spotkań oraz warsztatów.


do gory

Konkurs recytatorski „Mój czas, moje miejsce" - 1.12.2012

1 grudnia 2012 w Pałacu Młodzieży odbyły się eliminacje konkursu recytatorskiego dla uczniów szkół podstawowych pod nazwą „Mój czas, moje miejsce”. Do konkursu zgłosiło się 105 młodych recytatorów z 22 placówek. Przesłuchania konkursowe odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III oraz IV- VI SP. Do drugiego etapu przesłuchań zakwalifikowało się 40 osób.


do gory

Paideia - 29.11.2012

29 listopada odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Forum edukacji humanistycznej Paideia. W tym roku podejmujemy refleksję nad wartościami i problemami, którymi żyją młodzi ludzie. AD 2012. Najpierw zaproponowaliśmy im jednak podróż w przeszłość, w poszukiwaniu źródeł, na których dzisiaj można także budować aksjologię i poczucie sensu. Ponieważ wielkie dzieło kultury – wyraz talentu i duchowości genialnego artysty Michała Anioła - freski w Kaplicy Sykstyńskiej - mają swój jubileusz, dlatego właśnie to arcydzieło sztuki, stanowiące uniwersalne przesłanie, drogowskaz oraz inspirację dla współczesnych - via pulchritudinis. - drogę piękna i sensu, stanowiło temat kolejnego spotkania Paidei. Odbyło się ono w klimacie muzyki z epoki w wykonaniu zespołu CONCENCUS pod dyrekcją pani Patrycji Cywińskiej-Gacka oraz poezji Jana Pawła II (fragmenty Tryptyku Rzymskiego). Urodę i złożoną wymowę fresków ukazał historyk sztuki Wojciech Kieler, w ramach interaktywnego wykładu z prezentacją multimedialną, podczas którego uczestnicy dialogowali z prowadzącym, wykazując się wiadomościami dotyczącymi kontekstu dzieła (kultura biblijna, starożytna, renesansowa). Organizatorzy zadbali, by młodzież mogła utrwalić zdobytą wiedzę i wykorzystać ją w sposób twórczy i problemowy, proponując na zakończenie krótkie podsumowanie w formie konkursu.


do gory

Konkurs wiersza i piosenki przedszkolnej „Rymy i rytmy” - 28.11.2012

WERDYKT
JURY KONKURSU W SKŁADZIE:
- Teresa Wądzińska
- Dominika Kosińska
- Patrycja Cywińska-Gacka
po wysłuchaniu w dniu 28.11.2012 pięćdziesięciu dziewięciu wykonawców, postanowiło przyznać nagrody i wyróżnienia następującym osobom:

W kategorii – piosenka
wyróżnienia

Zofia Ściepko, Julia Kopowska, Roksana Kopowska z Przedszkola Misiolandia,
Olga Kawałkowska, Malwina Lubka, Amelia Romaniec z Przedszkola Alf,
Kuba Gumiela, Agata Bankert, Zosia Kopera z Przedszkola Jagódka,
Anna Szczepankowska z Przedszkola Kacperek
Julia Brukwicka z Przedszkola Oświata II

III miejsce -  Anna Piętko z Przedszkola Królestwo Maciusia
II miejsce - Martyna Szalbierz z Przedszkola Pluszowy Miś
I miejsce - Łukasz Dyngosz, Magdalena Foksińska, Krysia Stolarska z DAS Pałacu Młodzieży

W kategorii - wiersz
wyróżnienia
Inga Nowacka z Przedszkola Przedszkolna Chatka
Małgosia Szulc z Przedszkola Królestwo Maciusia
Błażej Wasiluk z Przedszkola Zameczek

III miejsce -  Antoni Słówko z Przedszkola Misiolandia
II miejsce - Zofia Wojciechowska z Oddziału Przedszkolnego ZS nr 27,  SP nr 64
I miejsce - Tymoteusz Słodki z Przedszkola Pluszowy Miś


do gory

Warsztaty teatralne - 26.11.2012

26 listopada 2012 w ramach cyklu "Magia teatru" zostały zorganizowane warsztaty teatralne prowadzone przez panią Małgorzatę Trofimiuk, aktorkę Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W warsztatach uczestniczyły dwie grupy młodych aktorów z Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku: Teatr XXL i Teatr Stuk - Puk. Podczas warsztatów dzieci doskonaliły swój warsztat teatralny i umiejętności aktorskie.  Z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyły w  ćwiczeniach emisyjnych, dykcyjnych, oddechowych,  a także  związanych z ruchem scenicznym. Brały udział w zabawach integrujących i rozluźniających. Ćwiczenia i zadania były formą improwizacji ruchowo-teatralnej, bazującej na pracy z ciałem i działaniach partnerskich. Poprzez pracę z ciałem i improwizacje,
wykorzystując krótkie formy literackie, uczestnicy warsztatów poznali różne formy pracy z tekstem. Warsztaty umożliwiły ekspresję i wyzwoliły kreatywność niezwykle przydatną w życiu we  wszystkich jego obszarach. Pozwoliły obudzić swoje ciało, rozwinąć wyobraźnię i spontaniczność.

Przedsięwzięcie jest dofinansowane przez Ministra Edukacji Narodowej.


do gory

Magia Teatru - 26.11.2012

26 listopada odbyły się kolejne Spotkania z teatrzykami dziecięcymi pn. "Magia Teatru". Podczas imprezy dwie grupy młodych aktorów Teatrzyk "Stuk-Puk" i Teatrzyk "XXL" z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Więcborku zaprezentowały następujące spektakle: "Leśny biznes" i "Lisek Chytrusek". Instruktorami grup są panie: Renata Bloch, Brygida Fertykowska i Anna Kamińska.
Zasiadające na widowni dzieci z bydgoskich szkół podstawowych chętnie uczestniczyły w rozmowach po spektaklach. Opowiadały o swoich wrażeniach i o tym jak odebrały przedstawienie. Umiały  odróżnić dobro od zła, pozytywnego od negatywnego bohatera, wskazały właściwy model  postępowania.  Spektakle były dla nich „żywą” lekcją wychowawczą. Po scenicznych prezentacjach dzieci brały również udział w rozmowach dotyczących terminologii  i gatunków teatralnych. Poznały terminy takie jak: rekwizyt, reżyser, garderoba, a także specyfikę teatru lalkowego.
Przedsięwzięcie jest dofinansowane przez Ministra Edukacji Narodowej.


do gory

Warsztaty Interaktywnej Poradni Języka Polskiego - 26.11.2012

Z okazji Roku księdza Piotra Skargi , którego słynne kazania, stały się symbolem stylu retorycznego, w ramach działającej w Pałacu Młodzieży Interaktywnej Poradni Języka Polskiego 26 listopada odbyły warsztaty retoryki. Pani prof. Małgorzata Święcicka (UKW) przybliżyła młodzieży zasady sztuki skutecznego przekonywania żywą mową, pokazała kontekst komunikacyjny, społeczny wystąpień, cechy dobrego stylu, etapy przygotowania publicznej wypowiedzi. Uczestnicy zajęć, w ramach praktycznych ćwiczeń zdobyli umiejętności perswazyjne, doskonalili dykcję, postawę i swobodę podczas prezentacji przygotowanych w kilku grupach tekstach. Zadaniem ich było opracowanie jednego tekstu w kilku stylach. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniem, niektórzy zaskoczyli talentem i szybkim opanowaniem sztuki krasomówczej. Zajęcia stanowiły przygotowanie do konkursu krasomówczego, adresowane były do gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Imprezie patronował Bydgoski Odział TMJP.


do gory

Goście z Kazachstanu - 17-19.11.2012

Tego jeszcze nie było! 16 listopada uczestnicy kursu podstawowego języka rosyjskiego spotkali się ze studentami z Republiki Kazachstanu. Celem spotkania było przybliżenie bydgoskiej młodzieży piękna tego kraju, mającego inną historię, kulturę i odmienne obyczaje.
Atrakcję tego wydarzenia stanowił film o tym odległym państwie, wzbogacony krótkimi prelekcjami naszych gości. Zakończeniem spotkania było wspólne odśpiewanie po kazachsku, rosyjsku i po polsku popularnej piosenki pt. „Zawsze niech będzie słońce” oraz wykonanie pamiątkowych zdjęć.
Studenci z Kazachstanu obecni byli 19.11.2012 również na zajęciach opiekunki koła języka rosyjskiego dla zaawansowanych.
Organizatorzy: Marta Nowaczyk, Renata Tomczak.


do gory

Kino szkolne - 22-23.11.2012

Kino szkolne w Pałacu Młodzieży prezentuje wartościową ofertę edukacyjną dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. 22 i 23 listopada zorganizowane zostały pokazy, których motywem przewodnim była twórczość Jarosława Iwaszkiewicza oraz implikowane przez nią tematy przemijania i wojennego doświadczenia. Współorganizatorem edycji było Gimnazjum nr 9. Wyświetlone zostały następujące tytuły:
22 listopada: Tatarak, reż. Andrzej Wajda, Polska 2009, 83 min., Siostry, reż. Paweł Łoziński, Polska 1999, 12 min. Natomiast 23 listopada: Ryś, reż. Stanisław Różewicz, Polska 1981, 82 min., Chleb, reż. Grzegorz Skurski, Polska 2003, 10 min.
Czwartkowy seans dla gimnazjalistów uzupełniony został warsztatami literacko-filmowymi na temat tworzenia storyboardów, natomiast seans dla licealistów – pokazem stworzonych przez uczniów Gimnazjum nr 9 dokumentalnych filmów montażowych na temat pacyfikacji Michniowa oraz Oradour-sur-Glane oraz konieczności pielęgnowania pamięci o zbrodniach wojennych. Dla wszystkich uczestników przygotowano konkursy z nagrodami.
Organizatorzy pragną podziękować Pawłowi Łozińskiemu oraz Studiu Filmowemu TOR za udzielenie zgody na pokazy filmów Siostry oraz Ryś.


do gory

Koncert galowy z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia - „Miś ekolog” - 20.11.2012

Koncert - Gala z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia zgromadził tłumy wielbicieli pluszowych niedźwiadków. Na widowni zasiedli laureci Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Miś ekolog" z przedszkoli i szkół podstawowych. Na scenie wystąpiły najmłodsze taneczne grupy: Małe DOMINUTKI, DOMINUTKI oraz starsze zespoły: DMT, Arabesque'a, Sigma, Talizman. Ponieważ myślą przewodnią całego widowiska była ekologia uczestnicy mieli możliwość spotkania z leśnikiem p.Michałem Wojciszkiewiczem.
Werdykt jury.


do gory

Otwarcie wystawy z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia - 19.11.2012

Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, już po raz ósmy niedźwiadki zagościły w Pałacu Młodzieży.Tegoroczna wystawa nosi tytuł "Miś ekolog" a tworzy ją 309 pluszowych misiów z prywatnej kolekcji Emilki Andrysiak - tancerki pałacowego zespołu "DMT".
Misie - te najmniejsze mierzące zaledwie 1cm i te rozmiarów prawdziwego niedźwiadka zachęcają dzieci i dorosłych do dbania o środowisko i... oczywiście do odwiedzenia wystawy...


do gory

Pasja Leona - 16.11.2012

Projekt pod nazwą „Dziecięce spotkania ze sztuką – Pasja Leona” zrealizowany został w dniu 16 listopada w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z klas I – III szkół podstawowych. Impreza miała charakter multimedialny.
Spotkanie rozpoczęła krótka pogadanka na temat terminologii związanej z malarstwem (np. kto to jest artysta malarz, co to są techniki malarskie, co to jest wystawa, obraz, itp.). Po wprowadzeniu, dzieci zobaczyły inscenizację pn. „Wywiad z Leonem Wyczółkowskim”. Podczas krótkiego występu teatralnego przygotowanego przez animatorów w formie wywiadu w Leonem Wyczółkowskim, dzieci zapoznały się z postacią tego wybitnego malarza w kontekście historycznym, ze szczególnym uwzględnieniem jego związków z regionem kujawsko-pomorskim oraz Bydgoszczą. Podczas wywiadu dzieci poznały też twórczość artysty, jego najważniejsze działa oraz techniki malarskie, jakie uprawiał. Po zakończeniu inscenizacji dzieci uczestniczyły w wystawie prac artysty. Reprodukcje obrazów Leona Wyczółkowskiego były prezentowane na sztalugach.
Następnie odbyły się działania twórcze młodych uczestników pod nazwą „Malujemy martwą naturę”. Dzieci wykonywały prace plastyczne z wykorzystaniem wyeksponowanych rekwizytów (lampa, wózek, maszyna do szycia itp.). Wykonane przez dzieci prace plastyczne zostały umieszczone na sztalugach, po czym odbyło się oglądanie prac wspólnie z „Leonem Wyczółkowskim” oraz ich omówienie.
Spotkanie zakończyło krótkie podsumowanie przedsięwzięcia oraz wręczenie upominków uczestnikom projektu.


do gory

Wybierz sam - Oblicze uzależnień - 15.11.2012

15 listopada 2012 r. w Pałacu Młodzieży odbyła się IX edycja warsztatów pt. „Wybierz sam”. Głównym celem warsztatów było uświadomienie młodzieży czym jest uzależnienie i współuzależnienie, jakie są jego przyczyny, formy, ale także sposoby odmawiania środków odurzających i spędzania czasu wolnego w sposób zdrowy i bezpieczny.
Warsztaty adresowane były do młodzieży z bydgoskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Poprowadzili je pedagodzy i psycholodzy z wieloletnim doświadczeniem w pracy profilaktycznej: pani Monika Karska, Dominika Rak oraz Natalia Stańko. Całość koordynowała Krzysztofa Kinczel.
Podczas spotkania młodzież miała okazję przede wszystkim do dyskusji, podzielenia się opiniami i doświadczeniami, co niewątpliwie wpłynęło na podwyższenie refleksji nad zagrożeniami i mechanizmami uzależnienia.


do gory

Warsztaty teatralne w ramach cyklu "Magia teatru" - 15.11.2012

15 listopada 2012 w ramach cyklu "Magia teatru" zostały zorganizowane warsztaty teatralne prowadzone przez panią Małgorzatę Trofimiuk, aktorkę Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W warsztatach uczestniczyły dwie grupy z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy: Teatr Remus i Teatr Pacynka. Młodzi aktorzy brali aktywny udział w ćwiczeniach i zabawach teatralnych m.in. ćwiczeniach związanych z koncentracją, ruchem scenicznym, poruszaniem się po scenie, zabawach integracyjnych, rozluźniających, rozwijających wrażliwość zmysłów i innych. Warsztaty dały możliwość rozwijania u dzieci zdolności i pasji, a także były dobrą zabawą wśród osób o podobnych zainteresowaniach.
Przedsięwzięcie jest dofinansowane przez Ministra Edukacji Narodowej.


do gory

Magia Teatru, czyli Spotkania z Teatrzykami Dziecięcymi - 15.11.2012

15 listopada 2012 roku w Pałacu Młodzieży odbyły się Spotkania z teatrzykami dziecięcymi pn. „Magia teatru”. W ramach tej edycji cyklu dziecięca publiczność z bydgoskich szkół podstawowych mogła obejrzeć spektakle: "Opowieści z Narnii" w wykonaniu  Teatrzyku "Remus" i  "Wodylanie" - Teatrzyku "Pacynka" z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Bydgoszczy. Instruktorem obu Teatrów jest pani Wioleta Górska-Nowik.

Po przedstawieniach dzieci chętnie rozmawiały o zaprezentowanych spektaklach. Opowiadały o swoich spostrzeżeniach i o tym jak odebrały przedstawienie: wymieniły  role, w które wcielili się aktorzy, opowiadały o kostiumach, rekwizytach i scenografii. Publiczność poruszała również tematy dotyczące terminologii teatralnej w ramach „Abc teatru”. Poznała terminy: scena, scenariusz i kostiumeria.
Przedsięwzięcie jest dofinansowane przez Ministra Edukacji Narodowej.


do gory

Audycja muzyczna z udziałem Big Bandu`75 - 14.11.2012

14 listopada w sali kinowej Pałacu Młodzieży odbyła się audycja muzyczna z udziałem Junior Jazz Big-Band`75 pod dyrekcją Piotra Dąbrowskiego. W muzycznym spotkaniu uczestniczyły dzieci ze SP nr 27, SP nr 31, SP nr 37 i SP nr 58 w Bydgoszczy. Uczniowie  nie tylko słuchali  wykonań utworów muzyki rozrywkowej, granej przez zespół, ale sami mieli  możliwość aktywnego uczestniczenia w tworzeniu muzyki. Grali  na instrumentach perkusyjnych, tzw. Instrumentach Orffa, śpiewali, tańczyli, odpowiadali na pytania dotyczące jesieni i Święta Niepodległości. Na zakończenie audycji pan Piotr Dąbrowski został zastąpiony przez jedną z uczennic, która po kilku wskazówkach sama zadyrygowała Big-Bandem i zrobiła to w sposób bardzo profesjonalny.


do gory

Proza jak poezja - 12.11.2012

12 listopada br w sali 78 odbył się XI Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski PROZA JAK POEZJA, poświęcony twórczości Janusza Korczaka. Wzięło w nim udział 16 gimnazjalistów z Bydgoszczy i powiatu. Konkurs rozpoczął się od wykładu połączonego z ćwiczeniami praktycznymi na temat walki z tremą, przygotowanymi przez aktorkę, przewodniczącą jury - Małgorzatę Trofimiuk. Następnie uczestnicy recytowali przygotowane fragmenty - była to nie tylko literatura adresowana do dzieci ale także fragmenty pamiętników i esejów o tematyce pedagogicznej i filozoficznej. W przerwie konkursu odbyły się warsztaty z zakresu dykcji, artykulacji i emisji głosu, które poprowadziła Patrycja Cywińska-Gacka. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i upominki, laureaci również nagrody rzeczowe. Ponadto został także przygotowany poradnik dla recytatorów zawierający praktyczne porady i ćwiczenia podnoszące sprawność recytatorską.
Impreza została wyróżniona Bydgoskim Grantem Oświatowym.

Protokół jury.
Komisja w składzie: Małgorzata Trofimiuk – aktorka, Krzysztofa Kinczel - animator kultury, Beata Przybojewska - polonistka
po przesłuchaniu 16 uczestników reprezentujących 10 placówek z Bydgoszczy i powiatu postanowiła przyznać: wyróżnienia dla
- Katarzyny Burchackiej z I Prywatnego Gimnazjum w Bydgoszczy
- Niny Peplińskiej z Gimnazjum nr 1 w Żołędowie
- Michała Dubieszko z Gimnazjum nr 1 w Żołędowie

- III miejsce dla Emilii Golik z Gimnazjum nr 2 w Osielsku
- II miejsce dla Anny Kwiatkowskiej z Gimnazjum nr 49 w Bydgoszczy
- I miejsce oraz Nagrodę Publiczności dla Artura Ziólkowskiego z Publicznego Gimnazjum w Białych Błotach.



do gory

Spektakl "Historie" - 9.11.2012

Spektakl „Historie” Teatru „Droga” z Poznania odbył się w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Spektakl przeznaczony był dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.


do gory

Turniej wiedzy "Czas. Ludzie. Świadectwa" - 7.11.2012

Czas, ludzie, świadectwo – konkurs zorganizowany w ramach XXXI Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej

Już po raz drugi licealiści spotkali się w Pałacu Młodzieży, by wziąć udział w organizowanym w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej konkursie wiedzowym. Tym razem odbył się on 7 listopada 2012 pod hasłem „Czas, ludzie, świadectwo” i dotyczył kultury i religii średniowiecza.
Konkurs adresowany był do uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, którzy występowali w trzyosobowych zespołach. Przygotowane zostały także dodatkowe pytania dla publiczności, która swoją wiedzą mogła się pochwalić wówczas, gdy drużyny odpowiadały na pytania konkursowe.
Turniej miał charakter interdyscyplinarny – pytania dotyczące chrześcijaństwa umieszczone zostały w kontekście sztuki (architektury, malarstwa, muzyki, kina), literatury (z uwzględnieniem tekstów biblijnych i nawiązań), historii, filozofii. Przedsięwzięcie propaguje więc wśród młodzieży ideę ścieżek międzyprzedmiotowych. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję usystematyzować oraz rozszerzyć swą wiedzę.
Gośćmi konkursu byli Pan Tadeusz Pikul (Archikonfraternia Literacka Dom) oraz członkowie Kuźni Kultury: Pani Beata Pawlicka, Pan Michał Sikora i Pan Tomasz Jaroch, którzy przygotowali specjalne pokazy objaśniające średniowieczne zwyczaje i oręż.
Odpowiedzi oceniane były przez Jury w składzie:
Pani Lila Wiśniewska (wieloletni pedagog i dyrektor Technikum Gastronomicznego), Ks. Grzegorz Roman (proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Opławcu) oraz Ks. Janusz Olszański (przewodniczący Pomorsko-Kujawskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej).
Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół w Strzelnie w składzie: Aleksander Koszal, Karolina Sielecka, Julia Cieślik. Opiekunowie: Pani Renata Lepsza oraz Pani Aleksandra Maciejewska.
Drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy: Anna Marczyńska, Michał Sprawka, Bartosz Szulakowski. Opiekun: Ks. Maciej Andrzejewski.
Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Bydgoszczy: Alicja Mazurkiewicz, Agnieszka Żarnowiecka, Iga Kiełczewska. Opiekun: Ks. Krzysztof Amborski.
Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody i dyplomy oraz byli zachwyceni atmosferą konkursu.


do gory

Warsztaty dla olimpijczyków - 30.10.2012

30 października o godz.10.00 w Pałacu Młodzieży odbyły się warsztaty dla uczniów  - laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych i olimpiad ogólnopolskich pt. „Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych”.
Głównym celem spotkania było wsparcie i ukierunkowanie młodzieży podczas wystąpień publicznych i autoprezentacji. Warsztaty adresowane były do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych województwa kujawsko-pomorskiego.
Spotkanie zainaugurował koncert w wykonaniu Radosławy Jasik – studentki II roku w klasie fortepianu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, która zaprezentowała utwory takich kompozytorów jak: J. Haydn, F. Chopin i S. Rachmaninow.
Warsztaty  pt. „Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych” poprowadził p. Łukasz Kosiński – trener posiadający wiedzę praktyczną w zakresie wystąpień publicznych, absolwent Akademii Dyplomacji Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, nauczyciel historii, wiedzy o społeczeństwie i wiedzy o kulturze, opiekun Akademii Młodych Dyplomatów w Pałacu Młodzieży a także doktorant w zakładzie Historii Powszechnej i Dziejów Migracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.


do gory

Wszechnica - 25.10.2012

Wszechnica – gimnazjalne spotkania z nauką „Nauka jest piękna”. „Leon Wyczółkowski - poeta palety. Czytanie dzieł artysty w kontekście natury, krajobrazu i poezji” - wykład połączony z prezentacją multimedialną sztuki z okazji Roku Leona Wyczółkowskiego. Prowadzący - historyk sztuki Wojciech Kieler.


do gory

Magia Teatru - 24.10.2012

24 października 2012 roku odbyły się pierwsze w tym roku szkolnym Spotkania z teatrzykami dziecięcymi pn. "Magia teatru", w ramach których zaprezentowały się dzieci z województwa kujawsko-pomorskiego.
„Dzieci śmieci” i „Scenki z życia szkoły”  to spektakle, które przygotowali  mali aktorzy z kl. II b i III a z  Zespołu Szkół  w Solcu Kujawskim. Instruktorem i opiekunem grupy jest pani Hanna Choromańska.
Podczas imprezy dzieci rozmawiały o teatrze w ramach „Abc teatru”. Publiczność stanowiły dzieci z bydgoskich przedszkoli i szkół podstawowych. Młodzi miłośnicy teatru  reagowali bardzo spontanicznie i otwarcie, a także  chętnie uczestniczyli w rozmowach po spektaklu, opowiadały o swoich wrażeniach i o tym jak odebrały przedstawienia.


do gory

Koncert papieski - 23.10.2012

23 października o godz.10.00 w Pałacu Młodzieży odbył sie koncert papieski. Podczas godzinnego koncertu zaprezentowały się zespoły artystyczne Pałacu, wystąpił m.in. chór "Camerata" pod dyrekcją Iwony Szubargi, głównego koordynatora i reżysera koncertu. Cytowane były słowa Papieża oraz przygotowana prezentacja multimedialna ukazująca fragmenty z życia Papieża i jego przyjazdów do Polski. Sala Pałacu wypełniona po brzegi uczestnikami koncertu - młodzieżą szkolną, napawała optymizmem, że młode pokolenie pamięta o wielkim Polaku i że warto podtrzymywać tradycję organizowania tego typu koncertów. Po spotkaniu w sali widowiskowej każdy mógł spróbowac kremówki, tradycyjnego już ciastka, które tak bardzo kojarzy nam się z sylwetką Jana Pawła II.


do gory

"Głosy dla Hospicjum" - 06.10.2012

W Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy odbyła się XIII edycja Koncertu Charytatywnego "Głosy dla Hospicjum" organizowanego przez Stowarzyszenie im. Sue Ryder i prowadzonego przez Urszulę Guźlecką. W tym roku wśród  wykonawców znalazły się Zespoły Tańca Współczesnego Arabesque'a II i Brax II z Pałacu Młodzieży. Zespoły te wraz z Klubem Sportowym Arabeska zaprezentowały 40-minutowe widowisko pełne emocji, wzruszeń, pasji i profesjonalizmu. Twórcami widowiska, reżyserami i trenerami grupy byli Beata Rewolińska i Bartłomiej Pankau. Połączone grupy zostały rewelacyjnie przyjęte przez publiczność a owacjom w trakcie całego programu nie było końca.


do gory

Jesienne impresje - 6.10.2012

6 października (sobota) o godz. 11.00 w Pałacu Młodzieży odbyło się spotkanie pn. „Jesienne impresje”. Do wspólnych gier i zabaw zaproszone zostały dzieci w wieku 4-10 lat. Do sali 216 przybyło ponad 50 młodych uczestników, w tym wychowankowie z dwóch Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bydgoszczy, których nie zniechęciła brzydka tego dnia pogoda. Tematem przewodnim spotkania oraz wszystkich gier i zabaw była jesień. Pani Ewa Sawoszczuk wraz z panią Dorotą Tomaszewską przygotowały dla dzieci zabawy integracyjne, konkursy drużynowe, zagadki oraz  dla wszystkich odważnych przejście przez tunel. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik dostał słodki i praktyczny upominek. I tak przywitaliśmy jesień…a uśmiechnięte buzie były najlepszym dowodem na to ze spotkanie się udało. Do zobaczenia :)


do gory

Zacznijmy razem - 29.09.2012

29 września 2012 roku w Pałacu Młodzieży odbyło się spotkanie inaugurujące zajęcia w ramach nowego roku szkolnego pt. „Zacznijmy razem!”. Spotkanie miało na celu uczcić także Dzień Osób Starszych, dlatego też w sobotnie przedpołudnie bawiły się zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe.
Podczas spotkania zrealizowano wiele gier i zabaw ruchowych. Były także wspólne tańce i wykonywanie wspólnych plakatów, które zdobiły korytarz placówki przez kilka następnych dni.
Wszyscy uczestnicy zakończyli imprezę z dobrymi humorami i energią na resztę dnia.

 

 

Pałac Młodzieży w Bydgoszczy                                                                                                                                                     aktualizacja: 28-09-2021